Spis treści
Spółka EMKA wprowadza do gmin w całej Polsce olejomaty - to innowacyjne rozwiązanie w skali kraju
EMKA to polska spółka, która zajmuje się kompleksową realizacją usług z zakresu gospodarki odpadami, głównie medycznych. Firma działa na terenie całego kraju i proponuje innowacyjny w skali kraju system.
- Oferujemy olejomaty. Zapraszamy gminy i mieszkańców do uczestnictwa w ogólnopolskim programie zbiórki zużytego, kuchennego oleju. Oczywiście uczestnictwo w programie jest darmowe. Zamiast niszczyć infrastrukturę kanalizacyjną, wylewając zużyty olej do zlewu, zachęcamy, żeby wylewać go do specjalnych pojemników – mówi Damian Michalak, dorada zarządu ds. optymalizacji i rozwoju sieci w spółce EMKA, który był gościem Samorządowego Kongresu Finansowego "Local Trends" w Sopocie.
Olej kuchenny wylewany do kanalizacji może być ogromnym problemem dla samorządów
Aby oddać olej, mieszkaniec musi najpierw zalogować się w aplikacji na telefon. Następnie otrzymuje specjalną butelkę, do której może gromadzić w domu zużyty olej kuchenny. W przeciętnym gospodarstwie domowym jej napełnienie trwa około 1,5 miesiąca. Po zwrocie pełnej butelki do specjalnej maszyny - olejomatu, mieszkaniec otrzyma punkty, które może wymienić na różne nagrody np. sadzonki drzew. To nowatorskie rozwiązanie działa już w 37 gminach w Polsce.
Odpady z olejomatów mogą zostać przetworzone i wykorzystane np. w przemyśle chemicznym
Okazuje się, że olej wylewany do kanalizacji może być ogromnym problemem. Prowadzi do zatorów, których usuwanie może być bardzo kosztowne.
- Jest odpadem tłustym i lepkim, przez co z łatwością osadza się na ściankach rur kanalizacyjnych, bardzo często powodując zatory, a co za tym idzie awarię, obniżenie ciśnienia wody. Wylewanie zużytego oleju spożywczego do kanalizacji powoduje też obumieranie fauny i flory i zanieczyszczenie gleby. Z tego powodu, że jego konsystencja jest lepka, przyklejają się do niego inne odpady. To może bardzo łatwo zdewastować infrastrukturę kanalizacyjną w gminach - wyjaśnia Damian Michalak.
Oczyszczony, przetworzony olej może być zastosowany m.in piecach olejowych lub w przemyśle chemicznym.