Nowość w CEIDG: rewolucja w prowadzeniu ewidencji firm. Co zmieni dla przedsiębiorców?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało plany znaczącej modernizacji Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało plany znaczącej modernizacji Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) Pixabay
Ministerstwo Rozwoju i Technologii ujawniło plany modernizacji Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zmiany mają na celu uproszczenie i pełną cyfryzację procesów związanych z zakładaniem i prowadzeniem firm m.in. wprowadzenie wyłącznie elektronicznych wniosków, możliwość monitorowania spółek cywilnych online oraz nowe wzory umów to tylko niektóre z nowości, które czekają na przedsiębiorców. Poznaj wszystkie planowane zmiany.

Spis treści

Cyfryzacja CEIDG na pierwszym planie

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i zadowolenie z elektronicznych usług cyfrowych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło wprowadzić nowe rozwiązania w CDEIG. Jednym z kluczowych elementów jest przejście na całkowicie elektroniczny sposób składania wniosków.

Obecnie formularz CEIDG-1, który jest podstawą do wpisu do ewidencji, można złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Ministerstwo planuje, że od 1 czerwca 2026 roku wszystkie wnioski dotyczące rozpoczęcia działalności będą przyjmowane tylko i wyłącznie przez Internet, a inne rodzaje wniosków, takie jak o zawieszenie czy wznowienie działalności, będą przechodzić na formę elektroniczną do 1 czerwca 2028 roku.

Spółki cywilne w CEIDG

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie do CEIDG możliwości publikowania informacji o spółkach cywilnych, w których wspólnikiem jest przedsiębiorca już zarejestrowany w ewidencji. Dotychczas brakowało możliwości online'owego dostępu do danych o spółkach cywilnych, co utrudniało śledzenie zmian w ich strukturze. Nowe przepisy mają umożliwić prezentację pełnych informacji o spółkach cywilnych, wraz z historią zmian dokonywanych przez wspólników.

Uproszczenie procedur

Projekt zakłada również uproszczenie procedur prawnych związanych ze spółkami cywilnymi. W tym celu Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z Ministerstwem Finansów planuje opracowanie uniwersalnego wzoru umowy spółki cywilnej. Ma to umożliwić elektroniczne podpisywanie umów przez wszystkich wspólników bez konieczności korzystania z drogich usług prawnych. CEIDG będzie odpowiedzialna za weryfikację formalną takich umów.

Rozszerzenie i integracja

Inne proponowane zmiany obejmują elektronizację i rozszerzenie zakresu informacji o pełnomocnictwach, większą integrację z innymi systemami informatycznymi oraz stworzenie możliwości prowadzenia rejestru działalności regulowanej przez organy koncesyjne w ramach CEIDG. Ministerstwo planuje również rozwijać aplikację mObywatel, aby umożliwić użytkownikom łatwiejszy dostęp do danych zawartych w centralnej ewidencji.

Projekt ustawy, przedstawiony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców i dąży do uproszczenia oraz przyspieszenia procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu