Spis treści
Cyfryzacja CEIDG na pierwszym planie
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i zadowolenie z elektronicznych usług cyfrowych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło wprowadzić nowe rozwiązania w CDEIG. Jednym z kluczowych elementów jest przejście na całkowicie elektroniczny sposób składania wniosków.
Obecnie formularz CEIDG-1, który jest podstawą do wpisu do ewidencji, można złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Ministerstwo planuje, że od 1 czerwca 2026 roku wszystkie wnioski dotyczące rozpoczęcia działalności będą przyjmowane tylko i wyłącznie przez Internet, a inne rodzaje wniosków, takie jak o zawieszenie czy wznowienie działalności, będą przechodzić na formę elektroniczną do 1 czerwca 2028 roku.
Spółki cywilne w CEIDG
Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie do CEIDG możliwości publikowania informacji o spółkach cywilnych, w których wspólnikiem jest przedsiębiorca już zarejestrowany w ewidencji. Dotychczas brakowało możliwości online'owego dostępu do danych o spółkach cywilnych, co utrudniało śledzenie zmian w ich strukturze. Nowe przepisy mają umożliwić prezentację pełnych informacji o spółkach cywilnych, wraz z historią zmian dokonywanych przez wspólników.
Uproszczenie procedur
Projekt zakłada również uproszczenie procedur prawnych związanych ze spółkami cywilnymi. W tym celu Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z Ministerstwem Finansów planuje opracowanie uniwersalnego wzoru umowy spółki cywilnej. Ma to umożliwić elektroniczne podpisywanie umów przez wszystkich wspólników bez konieczności korzystania z drogich usług prawnych. CEIDG będzie odpowiedzialna za weryfikację formalną takich umów.
Rozszerzenie i integracja
Inne proponowane zmiany obejmują elektronizację i rozszerzenie zakresu informacji o pełnomocnictwach, większą integrację z innymi systemami informatycznymi oraz stworzenie możliwości prowadzenia rejestru działalności regulowanej przez organy koncesyjne w ramach CEIDG. Ministerstwo planuje również rozwijać aplikację mObywatel, aby umożliwić użytkownikom łatwiejszy dostęp do danych zawartych w centralnej ewidencji.
Projekt ustawy, przedstawiony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców i dąży do uproszczenia oraz przyspieszenia procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce.
Źródło:
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?