Nowy zasiłek dla dzieci. Sprawdź czy przysługuje ci dopłata 400 zł na dziecko, od kiedy i gdzie złożyć wniosek

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Wnioski o nowe świadczenie - do 400 zł miesięcznie na dziecko uczęszczające do żłobka a nie otrzymujące Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można będzie składać online do ZUS od 1 kwietnia br.
Wnioski o nowe świadczenie - do 400 zł miesięcznie na dziecko uczęszczające do żłobka a nie otrzymujące Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można będzie składać online do ZUS od 1 kwietnia br. Karolina Misztal / Polska Press
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy działa już na całego. Rodzice, którzy złożyli wnioski - a można je było składać od 1 stycznia 2022 - dostają pieniądze od 1 marca. Do połowy marca br. zostało wypłaconych ponad 347 tys. świadczeń w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Przyznano je dla 374 tys. dzieci. Dzięki temu do rodzin trafiło w sumie ponad 795,6 mln zł. Zbliża się termin wdrożenia drugiej części programu - dopłat do opieki nad dzieckiem, maksymalnie 400 zł miesięcznie, na te dzieci, które nie spełniają warunków do otrzymania dofinansowania z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Takie dopłaty będzie można otrzymać od 1 kwietnia. Kto może na nie liczyć, jak złożyć wniosek?

Do połowy marca br. zostało wypłaconych ponad 347 tys. świadczeń w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Przyznano je dla 374 tys. dzieci. Dzięki temu do rodzin trafiło w sumie ponad 795,6 mln zł.

Jak przypomina ministerstwo rodziny, 1 kwietnia br. wejdzie w życie nowe rozwiązanie dla rodziców tych dzieci, które nie kwalifikują się do rodzinnego kapitału opiekuńczego. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – do 400 zł miesięcznie.

400 złotych na dziecko: także dla pierwszego dziecka w rodzinie

1 stycznia br. wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy – zupełnie nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Rodzic sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza.

Kaszki na mleku i wodzie, soczki, słoiczki np. Gerber i mleko modyfikowane to produkty spożywcze przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Do Polski przybywa wiele matek z dziećmi, w związku z tym na listach produktów pierwszej potrzeby wszelkich zbiórek na pomoc dla Ukrainy wymieniane są właśnie artykuły spożywcze dla maluszków.

Te produkty znikają coraz częściej ze sklepów. Większe zapot...

– Dla tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku, a właściwie dla ich rodziców – przygotowaliśmy inne rozwiązanie. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Rozwiązanie to wejdzie w życie 1 kwietnia 2022 r. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Przykładowo jeśli rodzic płaci za żłobek 300 zł, to dofinansowanie również wyniesie 300 zł. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, nie rodzicom.

400 złotych na dziecko: gdzie i jak złożyć wniosek

Aby otrzymać dofinansowanie, rodzic lub opiekun będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek.

W Polsce coraz mniej osób płaci z roku na rok abonament RTV. Windykacją należności zajmuje się Poczta Polska. Osobom, które nie płacą abonamentu RTV przyjrzy się Urząd Skarbowy!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>

Skarbówka na tropie osób, które nie płacą za abonament! Zapu...

Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia 2022 r. wyłącznie przez Internet

za pośrednictwem:

  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS
  • bankowości elektronicznej.

Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

400 złotych na dziecko: podstawa prawna

Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewidują również zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Nowe rozwiązanie to dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie będzie przysługiwało rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Będzie ono przysługiwało na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Dofinansowanie będzie przysługiwać na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna, na które nie został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy. Biorąc pod uwagę, że rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, to dofinansowanie będzie przysługiwać:

  • na dziecko pierwsze lub jedyne w rodzinie, niezależnie od wieku, pod warunkiem uczęszczania tego dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub korzystania z opieki dziennego opiekuna
  • na każde dziecko w wieku przed miesiącem ukończenia 12. miesiąca życia i po miesiącu ukończenia 35. miesiąca życia, pod warunkiem, że dziecko uczęszcza do instytucji opieki.

400 złotych na dziecko: jaka wysokość dofinansowania

Dofinansowanie będzie wynosić co do zasady 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji.

Dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka.

Szczegółowe informacje na temat rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego (informacje dla rodziców) pod nr tel.: 22 290550

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Więcej o nowym zasiłku dowiesz się klikając w ten tekst

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu