Rozkład jazdy pociągów będzie obowiązywał od 10 czerwca do 1 września tego roku. Zmiany są związane z realizowanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycjami na trasach dalekobieżnych i regionalnych.
Jak zapewniają PLK, zadbano o optymalne wykorzystanie możliwości dostępnej sieci kolejowej. Modernizacje linii kolejowych wpłyną na skrócenie czasu przejazdu pociągiem między regionami, poprawi się komfort podróży i bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego.
Koleją nad morze i nie tylko
W drugiej połowie czerwca (od 23.06) uruchomione zostaną wakacyjne pociągi do nadmorskich kurortów w Łebie i Ustce. Na czas letnich miesięcy PLK wstrzymają prace torowe na linii Słupsk – Ustka, by podróżni mogli komfortowo i bezpiecznie dotrzeć nad morze. PLK przygotowały dla podróżnych trasę z Lęborka do Łeby, m.in. perony na trasie uzupełnione zostały w nowe ławki, a na stacji Łeba poprawiono nawierzchnię peronu oraz drogi dojścia.
Nowości Intercity
PKP Intercity od 10 czerwca uruchamia sezonowe połączenia na wakacje, zapewniając wiele możliwości podróży do najpopularniejszych ośrodków turystycznych, np. Kołobrzegu, Helu, Trójmiasta czy Zakopanego z różnych regionów kraju.
Od 22 czerwca do 1 września połączenie południa Polski z północną częścią kraju zapewni skład TLK "Wydmy" relacji Bohumin – Łeba/Hel – Bohumin. PKP Intercity zaplanowało także codzienne połączenie z Białegostoku na Hel – TLK "Rybak" pojedzie m.in. przez Ełk, Giżycko, Olsztyn, Elbląg, Trójmiasto. Kraków zyska jedno, a Warszawa dwa nowe połączenia do Kołobrzegu obsługiwane przez Pendolino.
"Halny" przemknie przez Bydgoszcz
Podróżni zyskają także codzienne połączenia do i z Zakopanego: TLK "Halny" relacji Bydgoszcz – Zakopane – Bydgoszcz, IC "Witkacy" i TLK "Karpaty" relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia, nocne połączenie relacji Szczecin – Zakopane – Szczecin TLK "Podhalanin".
Przez Wielkopolskę i Kujawy
Od 10 czerwca przywrócony zostanie ruch pasażerski z Jarocina do Gniezna, gdzie PLK przygotowały stacje i infrastrukturę do wygodnej obsługi podróżnych. Na trasie z Poznania do Warszawy utrzymana zostaje dotychczasowa komunikacja, związana z modernizacją linii kolejowej.
PKP TO STAN UMYSŁU. INTERNAUCI BEZWZGLĘDNI DLA POLSKICH KOLEI
Pociągi dalekobieżne kursują przez Gniezno – Inowrocław Rąbinek – Barłogi do Warszawy. Za pociągi regionalne obowiązuje komunikacja zastępcza, do 15 lipca na odcinku Września – Konin, a następnie na odcinku Konin – Kutno.
Na Warmii i w centrum
Na Warmii i Mazurach kontynuowane są prace modernizacyjne na liniach Działdowo – Olsztyn i Szczytno – Ełk. Część pociągów dalekobieżnych jeździ objazdem, a za pociągi regionalne na trasach wprowadzona jest komunikacja zastępcza.
W centrum kraju, w związku z pracami PLK na liniach Łódź – Zduńska Wola oraz Łowicz – Skierniewice część pociągów dalekobieżnych pojedzie drogą okrężną, a za część pociągów regionalnych pojadą autobusy.