Od czwartku 15 lutego można złożyć roczny PIT w internetowej usłudze e-PIT. Są nowości

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Od 15 lutego można składać roczne rozliczenia podatku PIT. w tym roku termin upływa 30 kwietnia.
Od 15 lutego można składać roczne rozliczenia podatku PIT. w tym roku termin upływa 30 kwietnia. Canva
Od czwartku 15 lutego podatnicy mogą składać swoje roczne rozliczenia podatkowe za 2023 rok. W tym dniu ponownie rusza usługa e-PIT, która przez ostatnie dwa tygodnie była nieczynna. Powodem było wprowadzanie do systemu zeznań podatników. W tym roku po raz pierwszy także przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z rozliczenia przez e-PIT.

15 lutego rozpocznie się okres rozliczeń podatku PIT za 2023 rok. Potrwa do 30 kwietnia, który w tym roku wypada we wtorek, a więc w dzień roboczy. Z tego powodu nie będzie możliwości wydłużonego okresu na złożenie zeznania. Osoby składające zeznanie w formie papierowej mogą to zrobić również do 30 kwietnia w urzędzie skarbowym albo najpóźniej w ten dzień wysłać PIT pocztą. W tym przypadku momentem złożenia zeznania jest data stempla pocztowego.

- Przez ostatnie dwa tygodnie, od 2 lutego, Krajowa Administracja Skarbowa prowadziła prace w usłudze Twój e-PIT, które pozwolą przygotować rozliczenia zasilone milionami informacji od płatników. To gigantyczna operacja informatyczna, która umożliwi wygenerowanie rozliczeń PIT dla podatników. Działania te były niezbędne, aby od 15 lutego podatnicy mogli rozliczyć podatek za pomocą tej usługi - informuje Ministerstwo Finansów.

Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług w administracji publicznej. W ubiegłym roku, gdy rozliczaliśmy podatki za 2022 rok, 94 procent deklaracji, czyli ok. 20 mln sztuk, podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 11,9 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,3 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku najprawdopodobniej udział elektronicznych PIT-ów będzie jeszcze większy. W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT będą mogły skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej.

- Z roku na rok nasza usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem podatników. W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6 proc. złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20 proc. deklaracji podatnicy złożyli papierowo – twierdzi Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Popularność usługi e-PIT wynika z łatwości jej obsługi. Zalogować się na platformie e-Urzędu Skarbowego można poprzez swój profil zaufany, aplikację mObywatel, elektroniczny e-dowód lub bankowość elektroniczna. Kto nie korzysta z żadnej z tych metod, do usługi e-PIT może wejść, podając swój numer PESEL lub NIP oraz kwotę nadpłaty lub niedopłaty podatku z poprzedniego roku, czyli PIT-a złożonego w 2023. Usługa dostępna jest całą dobę, przez wszystkie dni tygodnia, także w niedziele i święta.

W systemie powinien już na nas czekać wypełniony PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT-36L i PIT-28 oraz oświadczenie PIT-OP, a także informacja o danych dzieci uprawniających do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+ za 2023 rok. Wystarczy zaakceptować przygotowane zeznanie. Warto jednak dokładnie sprawdzić poprawność danych. Dlaczego? Bo to podatnik odpowiada za poprawność swojej deklaracji podatkowej i podanie w niej wszystkich informacji. Tą przygotowaną przez system skarbowy najlepiej potraktować jako wstępną.

Najłatwiej mają osoby, które uzyskują dochód z jednego źródła. Inni podatnicy, otrzymujący pieniądze z kilku dwóch lub większej liczby źródeł, muszą sprawdzić, czy wszystkie zostały ujęte. Urząd skarbowy mógł nie wiedzieć o jakimś źródle naszego dochodu, od którego trzeba zapłacić podatek, bo np. nie otrzymał informacji na ten temat.

Warto też sprawdzić, czy elektroniczny system uwzględnił wszystkie przysługujące nam ulgi. Z automatu uwzględniane są tylko te przysługujące na dzieci. O wpisanie innych trzeba samemu zadbać.

Możemy ściągnąć na swój komputer, w pliku pdf, lub wydrukować wypełniony PIT i potwierdzenie jego wysyłki. Oczywiście, w każdej chwili jest możliwość złożenia korekty swojego rozliczenia i w razie konieczności dopłacić należy podatek lub.

Czy każdy musi złożyć PIT?

Nie. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 lub PIT-38, to po 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Takie ułatwienie dotyczy szczególnie osób, które uzyskują dochód z jednego źródła i nie korzystają z ulg. Np. emeryci i renciści.

Doświadczenie pokazuje, że najszybciej roczne rozliczenia wysyłają osoby, które wykazują nadpłatę podatku i liczą na szybki zwrot pieniędzy. To jeden z walorów usług e-PIT. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, dla zeznań złożonych w formie elektronicznej, standardowy termin zwrotu podatku wynosi 45 dni, licząc od dnia wysłania zeznania. Dłużej na zwrot nadpłaty poczekają osoby, które zdecydują się rozliczyć podatek na papierowych formularzach. Wówczas urząd skarbowy na wypłatę pieniędzy ma trzy miesiące.

W ubiegłym roku padł rekord pomocy udzielonej w ramach 1,5 proc. dla organizacji pożytku publicznego. Wynikał on ze zwiększonej liczby podatników, którzy zdecydowali się na tę formę wsparcia, było ich 12,7 mln, oraz przekazywania wyższych kwot.

Jak przekazać 1,5 proc. swojego podatku na OPP?

Wniosek jest zawarty w zeznaniu podatkowym. Wystarczy wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. W osobnej rubryce można wpisać cel szczegółowy, np. imię i nazwisko osoby do której ma trafić nasze wsparcie.

Osoby korzystające z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym zeznaniu znajdą dane OPP, której przekazały 1,5 proc. swojego podatku w ubiegłym roku. Oczywiście, dane te można zmienić.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od czwartku 15 lutego można złożyć roczny PIT w internetowej usłudze e-PIT. Są nowości - Nowiny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu