Nie wszystkie branże ze względu na charakter działalności są w stanie wprowadzić pracę zdalną lub hybrydową. Pracodawcy działający w tych sektorach muszą zatem poszukiwać atrakcyjnych benefitów pracowniczych, które mogłyby zrównoważyć tę niedogodność. Jednym z nich może być czterodniowy tydzień pracy, na który zgodnie z danymi raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” zdecydowałby się co czwarty Polak (25,71 proc.).
Spis treści
- Zmiany Kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej po poprawy?
- Kluczowa zmiana w kodeksie pracy: od kiedy obowiązują przepisy o pracy zdalnej?
- Jakie koszty pracy wykonywanej w domu są do zwrotu: co z podatkiem i ZUS
- Czy każdy ma prawo wnioskować o pracę zdalną i na jakich zasadach
- wykonujący pracę zdalną muszą być do dyspozycji pracodawcy przez okrągłą dobę, co na to kodeks pracy
Zmiany Kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej po poprawy?
Ledwie zostały uchwalone przez Sejm przepisy zmienianego Kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej, a już dyskutowana jest ich korekta, która ma przede wszystkim uczynić pracę z domu czy spoza firmy jeszcze bardziej opłacalną dla pracownika na home office. Ponieważ zaś swego rodzaju patologią przy upowszechnianiu pracy zdalnej jest „rozmiękczenie” granicy między końcem pracy i początkiem życia prywatnego, związki zawodowe domagają się, by dyskutowane dopiero w Unii Europejskiej przepisy o prawie do bycia off zostały już zadekretowane przy okazji nowych norm regulujących pracę zdalną.
Kluczowa zmiana w kodeksie pracy: od kiedy obowiązują przepisy o pracy zdalnej?
Pierwsza od dawna poważna nowelizacja Kodeksu pracy, zawierająca przepisy o pracy zdalnej, kończy swój byt legislacyjny, a nowe normy prawa pracy powinny zacząć obowiązywać od 1 marca 2023 roku.