Opiekun osób starszych. Fachowcy teraz pilnie poszukiwani, a w przyszłości jeszcze bardziej. Warto wybrać?

AIP
W Polsce obecnie niemal co czwarta osoba jest w wieku senioralnym, co trzecia potrzebuje pomocy w różnych, nawet tych podstawowych sferach życia codziennego lub wymaga bardziej specjalistycznej opieki. W 2050 roku aż 40% polskiego społeczeństwa będzie miało powyżej 60 lat.
W Polsce obecnie niemal co czwarta osoba jest w wieku senioralnym, co trzecia potrzebuje pomocy w różnych, nawet tych podstawowych sferach życia codziennego lub wymaga bardziej specjalistycznej opieki. W 2050 roku aż 40% polskiego społeczeństwa będzie miało powyżej 60 lat. Patrycja Wanot / Polska Press
Zapotrzebowanie na profesjonalnych opiekunów osób starszych stale wzrasta. Jest to obecnie zawód deficytowy, wymagający nie tylko odpowiednich cech osobowości, ale też dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Opiekunowie podkreślają jednak, że to praca przynosząca wiele satysfakcji, pomimo dużej odpowiedzialności i codziennego trudu.

Co więcej, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, dająca perspektywę wieloletniej pracy i rozwoju zawodowego, zarówno w kraju jak i za granicą. Na szczególnie dobre propozycje pracy mogą liczyć opiekunowie wyjeżdżający do Niemiec. Ta forma zarobku stała się na tyle popularna, że przyszli opiekunowie mogą nawet przed wyjazdem sprawdzić danego pracodawcę w internecie i porównać jego propozycje z innymi - istnieją specjalne rankingi odpowiedzialnych pracodawców poparte opiniami doświadczonych pracowników.

W Polsce obecnie niemal co czwarta osoba jest w wieku senioralnym, co trzecia potrzebuje pomocy w różnych, nawet tych podstawowych sferach życia codziennego lub wymaga bardziej specjalistycznej opieki. W 2050 roku aż 40% polskiego społeczeństwa będzie miało powyżej 60 lat. Podobna sytuacja dotyczy całej Europy, a największe zapotrzebowanie na opiekunów można zaobserwować za naszą zachodnią granicą. Niemieckie rodziny widzą nadzieję w polskich pracownikach i oferują bardzo dobre warunki finansowe. Eksperci przewidują, że popyt na wykwalifikowanych specjalistów z branży opieki będzie zatem rósł z roku na rok.

– Zawód opiekuna osoby starszej jest jednym z tych, które w całej Europie jeszcze przez długi czas będą zaliczane do zawodów najbardziej przyszłościowych. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym fakt nieustannie starzejącego się społeczeństwa. Doświadczamy również zmiany standardów opieki, które są na coraz wyższym poziomie. Obecnie w Polsce 80% wszystkich opiekunów to wyłącznie najbliżsi członkowie rodzin, a nie opiekunowie zawodowi. W krajach zachodnich ten odsetek jest nieco niższy, ale i tam wciąż wiele osób musi korzystać ze wsparcia najbliższych. Wzrasta jednak grupa osób, które decydują się na współpracę z profesjonalistami – mówi Iwona Przybyło, dyplomowana pielęgniarka, Kierownik w Zespole Wsparcia Pielęgniarskiego ATERIMA MED.
– Bardzo trudno członkowi rodziny w pełni zastąpić wykwalifikowanego opiekuna, który wie, jak reagować na rozmaite sygnały „wysyłane” przez podopiecznego. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów będzie rosło. Warto przy tym pamiętać, że jeśli chcemy być profesjonalni, to niezależnie od tego, czy opiekę sprawujemy zawodowo czy jako osoba bliska, w pracę tę trzeba włożyć nie tylko wiele serca i empatii, ale przede wszystkim dysponować wiedzą i doświadczeniem – podkreśla Iwona Przybyło.

Nowy zawód to nowe możliwości

Ile zarabia opiekun osoby starszej? Wpływ na to ma wiele czynników, spośród których najważniejsze są posiadane kompetencje. Mimo, że w Polsce przeciętne zarobki w tym zawodzie są niestety wciąż niskie, to osoby z kilkuletnim doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami mogą liczyć na wynagrodzenie zbliżone do średniej krajowej.
W Niemczech stawki są znacznie wyższe: tam polski opiekun zarabia od 1100 do 1600 euro netto na miesiąc przy dobrej i bardzo dobrej znajomości języka. Stąd też, na ten zawód coraz częściej decydują się emeryci, dla których podjęcie nowego zajęcia otwiera wiele życiowych możliwości. Dla wielu to dobry sposób na dodatkowy zarobek, a przy tym okazja do czerpania satysfakcji z robienia czegoś dobrego dla innych. Osoby pobierające emeryturę powinny jednak zadbać, by suma dodatkowego przychodu miesięcznie nie przekroczyła limitu przychodów w kwartale, czyli 70% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

– Nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia medycznego, żeby być dobrym opiekunem, choć w określonych przypadkach jest ono niezbędne. Bez wątpienia, łatwiej jest tym osobom, które zrobiły już pierwsze kroki w sektorze medycznym, pedagogicznym czy psychologicznym. Nie oznacza to jednak, że dla pozostałych osób drzwi do zawodu opiekuna są zamknięte. Istnieją odpowiednie szkolenia, które pomagają w nabyciu dodatkowych umiejętności potrzebnych w realizacji zadań zawodowych. Często wystarczy jedynie doświadczenie w opiece nad członkiem rodziny lub wolontariat w hospicjum, to dobry start – podkreśla Iwona Przybyło.

Twoje zdrowie też jest ważne

Dobry opiekun osób starszych powinien posiadać umiejętności, które pozwolą mu zadbać nie tylko o zdrowie i prawidłowe samopoczucie podopiecznego, ale również o swoje własne.
Tylko wtedy, gdy umiejętności idą w parze z wiedzą możemy mówić o dobrej opiece. W obu sferach pomocne okazać się mogą kursy oraz szkolenia, ale też fora i strony internetowe poświęcone opiece, na przykład opiekunki24.pl/ranking-firm.

Więcej można zarobić za granicą 

Doskonałą opcją dla opiekunów na co dzień pracujących w Polsce mogą być zagraniczne wyjazdy do pracy, na przykład do Niemiec. Tamtejszy system socjalny wspiera rodziny, które zadeklarują podjęcie opieki nad seniorem w jego własnym domu.
W konsekwencji, legalnie oddelegowany przez polskiego pracodawcę opiekun zarobi w Niemczech znacznie więcej niż w kraju – od 1000 do 1600 euro na rękę. Ponadto, może również liczyć na podwyżki w trakcie pracy oraz szereg premii dodatkowych, m.in. za pracę w okresie świątecznym: bożonarodzeniowym, wielkanocnym lub majówkowym.
W konsekwencji, ostateczne wynagrodzenie może być jeszcze wyższe. Warto przy tym podkreślić, że niektóre firmy delegujące opiekunów do pracy za granicą zapewniają pomoce do nauki języka obcego oraz fachowe wsparcie pielęgniarskie w codziennej pracy.

Masz kłopot z windykatorem, wyjeżdżasz na dłużej i chcesz by ktoś za ciebie odbierał korespondencję i załatwiał sprawy w urzędzie. Ustanowić pełnomocnictwo czy dać upoważnienie - co lepsze, radzi ekspert. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Wybierając się do pracy za granicę należy upewnić się, czy proponowane zatrudnienie jest legalne, a pracodawca sprawdzony. O tym, jak dobrze przygotować się do wyjazdu, aby wrócić z niego z pozytywnymi doświadczeniami, przeczytać można w bezpłatnym poradniku „Bezpieczna praca za granicą” opracowanym przez specjalistów z firmy ATERIMA MED wspólnie ze Stowarzyszeniem PoMOC.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu