Orlen będzie produkował paliwo z przesmażonych olejów spożywczych. Rusza produkcja w czeskim zakładzie. Paliwo z recyklingu to przyszłość?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Paliwo z przesmażonego oleju? W czeskim zakładzie Orlenu ruszyła produkcja. To jeden z kroków ku redukcji emisji dwutlenku węgla
Paliwo z przesmażonego oleju? W czeskim zakładzie Orlenu ruszyła produkcja. To jeden z kroków ku redukcji emisji dwutlenku węgla 123rf
Czeski Orlen, a konkretnie zakład Unipetrol w Litvinovie uzyskał certyfikację, która umożliwia produkcję tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych. Oznacza to, że ropę naftową będzie można częściowo zastąpić alternatywnym surowcem, a to idzie w parze z redukcją emisji. – To odpowiedź na oczekiwania regulacyjne i rynkowe. Równolegle z rozpoczęciem przetwarzania HVO w Czechach, Grupa rozwija innowacyjną technologię uwodornienia przepracowanych olejów spożywczych w rafinerii w Płocku – informuje PKN Orlen.

Zacznijmy od tego czym właściwie jest HVO, czyli uwodornione oleje roślinne. Najprościej ujmując temat jest to bio-surowiec, który może zastąpić ropę naftową jako wsad do produkcji biokomponentów do paliw. Do wytwarzania HVO można wykorzystywać między innymi powszechnie dostępne zużyte oleje posmażalnicze pochodzące z branży gastronomicznej i hotelarskiej, traktowane dotychczas jako materiały odpadowe. Oznacza to, że nawet przesmażony olej może wpasować się w trend zero waste.

Paliwo z przesmażonego oleju – nic się nie marnuje

Podczas testów, które były przeprowadzane w zakładzie Orlen Unipetrol w Litvinovie potwierdzono, że produkty uzyskiwane z użyciem HVO mają takie same właściwości jak materiały w całości wykonane z surowców konwencjonalnych.

„Zrównoważone inwestycje w segmencie petrochemicznym są kluczowym elementem strategii ORLEN2030, przybliżającym koncern do osiągnięcia neutralności emisyjnej. Wspieramy rozwój gospodarki w obiegu zamkniętym poprzez kolejne inwestycje w produkcję biomateriałów oraz wykorzystanie surowców z recyklingu. Do 2030 roku Grupa Orlen osiągnie moce w recyklingu – przede wszystkim plastików – na poziomie do 0,4 mln ton” – zapowiada Tomasz Wiatrak, Prezes Zarządu Orlen Unipetrol.

Po pierwszych testach i pomyślnym certyfikowaniu czeski zakład zrealizował kolejne testy produkcyjne, dzięki którym udało się uzyskać bio-cyrkularny polipropylen. Jest to tworzywo powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, motoryzacyjnej i opakowaniowej. Metoda ta może jednak posłużyć również do produkcji polietylenu, etylenu czy benzenu.

„Ze 100 ton materiału wsadowego uzyskaliśmy 95 ton certyfikowanego tworzywa. Obecnie jesteśmy w stanie przetwarzać ok. 5 tysięcy ton HVO rocznie, ale wkrótce nasze zdolności produkcyjne mają się podwoić” – mówi Martin Růžička, dyrektor ds. rozwoju, technologii i efektywności w Grupie Orlen Unipetrol.

Wyprodukowany w Czechach bio-cyrkularny polipropylen będzie wykorzystywany do dalszych testów i badań realizowanych we współpracy z wybranymi odbiorcami, którzy również są zobowiązani do przejścia procesu certyfikacyjnego, tak by cały łańcuch wartości był zgodny z założeniami certyfikacji. Zakończenie tego procesu umożliwi rozpoczęcie produkcji na skalę komercyjną.

Strategia ORLEN2030, czyli biopaliwa i redukcja emisji dwutlenku węgla

Strategia ORLEN2030 to szereg projektów w obszarze biopaliw, biomateriałów i recyklingu, które wpisują się w założenia gospodarki cyrkularnej.

„Technologie wykorzystujące uwodornione oleje roślinne zostaną również wdrożone w zakładzie PKN ORLEN w Płocku. Do 2024 roku powstanie tam instalacja HVO, w której na skalę przemysłową wprowadzona zostanie technologia uwodornienia oleju rzepakowego, oleju posmażalniczego (UCO) lub ich mieszanek. Produkt końcowy będzie stosowany jako dodatek do oleju napędowego lub paliwa lotniczego JET” – podaje PKN Orlen.

Wydajność instalacji HVO może wynieść około 300 tys. ton uwodornionego oleju rocznie. To ekologiczne i innowacyjne rozwiązanie, a szacowana wartość inwestycji to ok. 600 mln złotych.

Inwestycje wykorzystujące przetworzone oleje realizowane są również w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini. W listopadzie 2021 roku spółka podpisała umowę na budowę instalacji do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie. Inwestycja zostanie zrealizowana w pierwszym kwartale 2023 roku, a jej wartość jest szacowana na ok. 127.5 mln złotych.

W Orlen Unipetrol w Litvinovie trwają testy recyklingu chemicznego z wykorzystaniem pirolizy, czyli rozkładu termicznego surowców w wysokich temperaturach. Technologia ta pozwoli wykorzystywać surowce odpadowe, takie jak tworzywa sztuczne do produkcji węglowodorów dla instalacji petrochemicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu