Orlen przedstawia Politykę Klimatyczną. Neutralność do roku 2050

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W „Polityce klimatycznej Grupy Orlen” zdefiniowano konkretne działania koncernu w drodze do neutralności emisyjnej. Uszczegóławia ona realizację celów dekarbonizacyjnych oraz opisuje, jak w koncernie zorganizowano nadzór nad kwestiami klimatycznymi
W „Polityce klimatycznej Grupy Orlen” zdefiniowano konkretne działania koncernu w drodze do neutralności emisyjnej. Uszczegóławia ona realizację celów dekarbonizacyjnych oraz opisuje, jak w koncernie zorganizowano nadzór nad kwestiami klimatycznymi Pixabay
1 czerwca 2023 Grupa Orlen opublikowała politykę klimatyczną, w której przedstawiła precyzyjnie swoje działania na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.

Orlen jest liderem transformacji energetycznej w Polsce, wyznaczamy standardy tego procesu. Jednym z nich jest opublikowana właśnie „Polityka klimatyczna Grupy Orlen”, która uszczegóławia nasze działania na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. Ten cel zadeklarowaliśmy już trzy lata temu, jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowej. Przyjęcie polityki klimatycznej jest dla naszych inwestorów potwierdzeniem, że jesteśmy wiarygodnym partnerem, który konsekwentnie realizuje zamierzone cele, nie tylko zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej, ale równocześnie dbając o środowisko i alternatywne źródła energii – powiedział prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek przedstawiając dokument pt. „Polityka klimatyczna Grupy Orlen”.

We wstępie do dokumentu możemy przeczytać, że „definiowany na nowo globalny miks energetyczny wpłynie zasadniczo na funkcjonowanie branży energetycznej. Nowa, zdywersyfikowana Grupa ORLEN z mocno rozwijającym się segmentem nisko– i zeroemisyjnej energetyki przyczyni się do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury zgodnie z Porozumieniem paryskim do 2050 roku (…) Wiemy, że przyszłość opiera się na podejmowanych już dziś inwestycjach w technologie pozwalające dekarbonizować naszą Grupę i gospodarki państw Europy Środkowej. Dlatego zdecydowaliśmy się m.in. na duże inwestycje w rozwój nisko– i zeroemisyjnej energetyki, produkcję nisko- i zeroemisyjnych paliw oraz wdrożenie rozwiązań wychwytu i składowania dwutlenku węgla. To właśnie dzięki temu będziemy w stanie zapewnić trwałe podstawy dynamicznego rozwoju Grupy ORLEN w długiej perspektywie. Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie przed nami stoją, i przekonani, że realizacja tych planów pozytywnie wpłynie na klimat, jednocześnie wzmacniając nas biznesowo i finansowo”. To pierwszy tego typu dokument, jaki przygotowała spółka energetyczna w Polsce.

W „Polityce klimatycznej Grupy Orlen” zdefiniowano konkretne działania koncernu w drodze do neutralności emisyjnej. Uszczegóławia ona realizację celów dekarbonizacyjnych oraz opisuje, jak w koncernie zorganizowano nadzór nad kwestiami klimatycznymi. Opisuje m.in. obowiązki Pełnomocnika oraz Rady ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju. Funkcję Pełnomocnika (jak również Przewodniczącego Rady) pełni Członek Zarządu ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju. Ważnym elementem tego dokumentu jest analiza ryzyk i szans klimatycznych. Omówiono w nim ryzyka fizyczne (np. rosnącą temperaturę i ekstremalne warunki pogodowe), które materializują się w związku ze zmianami klimatu, a także ryzyka transformacyjne, czyli zmiany organizacyjne i biznesowe, które należy uwzględnić, aby koncern mógł rozwijać się i utrzymać konkurencyjność po 2030 roku. W publikacji przeanalizowano również szanse związane z nisko- i zeroemisyjną energetyką oraz zrównoważoną mobilnością.

Droga do neutralności bez rewolucji

Bardzo ciekawym elementem dokumentu jest pokazanie strategii Grupy Orlen dążącej do neutralności klimatycznej. Cele środowiskowe taksonomii, łagodzenie zmian klimatu, adaptacja do zmian klimatu, zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych i morskich, gospodarka obiegu zamkniętego, zapobiegnie zanieczyszczeniom – to tylko niektóre cele strategii Orlenu mające na celu pokazanie, że można uzyskać neutralność klimatyczną na drodze racjonalnej polityki. Bez rewolucji.

Dokument został stworzony zgodnie z wytycznymi TCFD (ang. Task Force on Climate-related Financial Disclosures, grupy zadaniowej ds. ujawniania informacji finansowych związanych z klimatem powołanej przy Financial Stability Board), która ma na celu uspójnienie informacji o ryzykach finansowych związanych z oddziaływaniem na klimat, publikowanych przez poszczególne przedsiębiorstwa.

Cały dokument można pobrać ze strony:Polityka klimatyczna Grupy Orlen

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu