Spis treści
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Wakacje składkowe to ulga skierowana do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i komorników sądowych. Aby się zakwalifikować, wnioskodawca nie może mieć więcej niż 10 osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych oraz musi spełnić warunki dotyczące przychodów i charakteru prowadzonej działalności. Istotne jest również, by w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku wnioskodawca podlegał ubezpieczeniom choć jeden dzień.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek RWS można złożyć wyłącznie przez platformę PUE ZUS, wypełniając wymagane dane identyfikacyjne oraz oświadczenia. Dokument należy złożyć w miesiącu poprzedzającym okres, za który ubiega się o zwolnienie.
Jeśli chcesz mieć wolne od składek ZUS w styczniu, musisz złożyć wniosek do 31 grudnia 2024 roku. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ale nie obejmuje składki zdrowotnej.
Czym są wakacje składkowe i jakie są plany na przyszłość?
Wakacje składkowe to możliwość zwolnienia z opłacania składek ZUS za jeden wybrany miesiąc w roku. To ulga, dzięki której przedsiębiorca może odciążyć budżet firmy, zachowując jednocześnie uprawnienia do świadczeń społecznych, takich jak emerytura czy renta. Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, ale nie dotyczy składek zdrowotnych ani składek za zatrudnionych pracowników.
Wprowadzenie możliwości zawieszenia składek ZUS na jeden miesiąc w roku to ma być pierwszy krok w kierunku większej elastyczności dla przedsiębiorców. Minister Paszyk w rozmowie z TVP Info podkreślił, że rozwiązanie to jest częścią długofalowego planu.
Tzw. dobrowolny ZUS to cel realizowany etapami. Pierwszym krokiem jest możliwość zawieszenia składki na jeden miesiąc w ciągu roku. Myślimy o kolejnych 2-3 miesiącach w ciągu roku – zaznaczył minister.
Ulga ma przede wszystkim odciążyć mikroprzedsiębiorców oraz komorników sądowych, umożliwiając im złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym wybranym miesiącu roku kalendarzowego.
Jednocześnie minister podkreślił, że zakres programu jest ograniczony przez możliwości budżetowe. – Budżet nie jest z gumy. Zobowiązania rozkładamy na całe cztery lata kadencji – dodał Paszyk. Dzięki temu mechanizmowi rząd chce stopniowo zwiększać wsparcie dla najmniejszych podmiotów gospodarczych, równoważąc jednocześnie obciążenia finansowe państwa.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
