Oczywiście, by zaoszczędzić dużo i w dłuższej perspektywie trzeba podjąć prace modernizacyjne lub inwestycyjne, angażując środki w lepszy i tańszy system ogrzewania. Ale od zaraz warto zaczać od nawyków, któe dadzą efekty finansowe.
Ile można zaoszczędzić
Według danych GUS, w 2015 r. średnie miesięczne wydatki gospodarstw domowych wyniosły 1 091 zł na osobę. Aż 20 proc. tej sumy pochłonęły koszty utrzymania domu. Zimą są one jeszcze wyższe, bowiem więcej płacimy np. za ogrzewanie czy elektryczność. Dlatego wiele osób, podsumowując domowe budżety, zastanawia się co zrobić, by na ten cel wydawać o wiele mniej.
W okresie zimowym znacząco wzrastają koszty utrzymania mieszkania. Zwłaszcza te związane z ogrzewaniem oraz oświetleniem. Rezygnacja z tych mediów raczej nie wchodzi w grę, jeśli chcemy mieszkać komfortowo, jednak istnieje możliwość przynajmniej częściowego ograniczenia wydatków.
Najszybsze oszczędności - oświetlenie
W przypadku oświetlenia, warto zainwestować w żarówki energooszczędne i punktowe źródła światła. W kuchni, zamiast korzystać z oświetlenia sufitowego przy każdej czynności, ekonomiczniej będzie zapalić jedynie lampę, która oświetli blat lub kuchenkę, przy których aktualnie pracujemy. Możemy także wybrać żarówki o mniejszej mocy w pomieszczeniach, w których silniejsze światło nie jest potrzebne. Dotyczy to np. sypialni czy garderoby.
Racjonalne ogrzewanie
W celu zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, warto pomyśleć o termoizolacji budynku, w którym mieszkamy oraz wymianie okien, co znacząco może poprawić izolację wnętrza. Jest to jednak dość kosztowna inwestycja. W zamian możemy pomyśleć, chociażby o zakupie lub własnoręcznym wykonaniu ocieplaczy na okna, bądź o zamontowaniu dodatkowych uszczelek, które częściowo ograniczą stratę ciepła.