Rachunki mogą być niższe o 80 tys. zł rocznie. „Nikomu się nie chce”

Grzegorz Gajda
Każdy budynek może na cieple zaoszczędzić rocznie około 80 tys. zł
Każdy budynek może na cieple zaoszczędzić rocznie około 80 tys. zł TOMASZ BOLT/POLSKA PRESS
70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze rachunki są opłaty za ciepło, między innymi ciepłą wodę użytkową. Eksperci są zgodni: albo zmodernizujemy nasze domy i nauczymy się gospodarować ciepłem, albo koszty ich ogrzewania będą coraz wyższe. – Opłaty dla jednego budynku można w prosty sposób obniżyć o 70-80 tys. złotych rocznie. Przyjmijmy, że w Polsce mamy 2 miliony takich budynków. Rachunek jest prosty. Problem w tym, że... nikomu się nie chce – mówi Piotr Dunas, inżynier środowiska, audytor ciepłownictwa.

Termomodernizacja pilnie potrzebna

Według danych Stowarzyszenia „Fala Renowacji” około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. z nich to prawdziwe „energetyczne wampiry”. Utrzymanie takich budynków, ze względu na koszty ogrzewania, będzie coraz droższe. Kompleksowa modernizacja czeka wszystkie państwa europejskie. W całej UE blisko 75 proc. budynków jest nieefektywnych energetycznie, a prawie 34 mln Europejczyków nie stać na ogrzewanie swojego domu bądź mieszkania.

W Polsce przyjęto Długoterminową Strategię Renowacji Budynków, która określa rok 2050 jako granicę osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej i niskoemisyjności budynków.

Modernizacja i zarządzanie ciepłem albo wysokie koszty

UE wprowadziła tzw. klasy energetyczne budynków: od najbardziej energooszczędnej klasy A, do najsłabszej – G. Budynki o najniższych parametrach technicznych będą obowiązkowo poddawane termomodernizacji. Przewidywana „fala” renowacji budynków ma być korzystna dla portfeli lokatorów, stworzy także miejsca pracy dla pracowników przy termomodernizacji i produkcji materiałów budowlanych. Inwestycje w efektywność energetyczną budynków mieszkalnych do 2050 roku mogą też przynieść polskiej gospodarce oszczędności w wysokości 17 mld euro. Przeprowadzone remonty i termomodernizacje mają jeszcze jeden wymierny walor dla mieszkańców - przedłużają żywotność nieruchomości o kilkadziesiąt lat.

Ecoista to strona, na której prowadzimy rzeczową i inspirującą debatę na temat środowiska. Oddajemy głos ludziom, którzy na różne sposoby angażują się w ekologiczną transformację. Są wśród nich naukowcy, przedsiębiorcy, aktywiści, rolnicy, ekonomiści, intelektualiści oraz przedstawiciele instytucji państwowych – każdy może podzielić się swoim spojrzeniem na sprawy, które mają znaczenie dla przyszłości naszej planety. Wierzymy, że wartościowa i angażująca dyskusja to pierwszy krok ku zmianie. Naszym celem jest wspólna praca na rzecz harmonii między człowiekiem a Ziemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu