Zagrożenia nuklearne ze strony Chin i Rosji napędzają prace nad W93 w zakresie rakiet wystrzeliwanych z łodzi podwodnych do roku 2030. Stany Zjednoczone budują pierwszą od 40 lat nową głowicę nuklearną.
Nie będzie testów jądrowych
Zrobią to jednak bez testów nuklearnych, powiedzieli Kongresowi urzędnicy Departamentu Energii. Głowica W93 będzie używana w rakietach balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych, koszt budowy wyniesie 19,8 miliarda dolarów.
Od maja 2022 r. W93 znajduje się we wczesnej fazie sprawdzania i projektowania w Los Alamos National Laboratory i jest „na dobrej drodze”, aby produkcja ruszyła za kilka lat.
Modernizacja sił jądrowych jest najwyższym priorytetem Pentagonu, a okręty podwodne z rakietami jądrowymi będą filarem strategicznych sił USA, do których zalicza się też międzykontynentalne rakiety balistyczne oraz bombowce.
Głowica z nowoczesnymi technologiami
W93 będzie wyposażona w nowoczesne technologie, takie jak niewrażliwe materiały wybuchowe stosowane do wyzwalania. Inne nowe funkcje obejmą zwiększone bezpieczeństwo, ochronę i elastyczność w celu stawienia czoła przyszłym zagrożeniom.
Nowa głowica będzie lżejsza od obecnych W76 i W88, co pozwala na większy zasięg rakiet. Siły okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety nuklearne zostaną zmniejszone z 14 okrętów podwodnych klasy Ohio do 12 jednostek rakietowych klasy Columbia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
