Pierwsza rocznica powstania Rady Dialogu Społecznego

Jakub Owuruszko AIP
Na środowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim była obecna m.in. premier Beata Szydło, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda oraz członkowie rady
Na środowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim była obecna m.in. premier Beata Szydło, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda oraz członkowie rady Krzysztof Łowaj
W Pałacu Prezydenckim odbyło się dziś spotkanie z okazji pierwszej rocznicy powołania Rady Dialogu Społecznego. Prezydent Andrzej Duda powołał w skład rady minister Elżbietę Witek.

Na środowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim była obecna m.in. premier Beata Szydło, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda oraz członkowie rady. Jak mówił prezydent Andrzej Duda rada, która została powołana z inicjatywy związków zawodowych i reprezentantów pracowników i pracodawców, jest „niezwykle ważna”. Prezydent podkreślił, że rada jest bardzo aktywna, ponieważ w ciągu roku odbyło się aż 140 różnych spotkań.

- Chciałbym, aby mieli państwo przekonanie, że prezydent jest tym, który radzie dobrze życzy; w tym znaczeniu, że otwarty jest zawsze na rozmowę, otwarty jest zawsze na dialog – mówił Andrzej Duda. 

Chcę podziękować radzie za blisko rok naszej pracy. Naszym wspólnym obowiązkiem jest dbanie o polskich obywateli, jest dbanie o to, byśmy mogli cieszyć się wzrostem gospodarczym – mówiła premier Szydło, która zaznaczyła, że to dobrze, że rada jest platformą do wymiany doświadczeń. - Teraz czas na to, byśmy przede wszystkim myśleli o wspieraniu polskich przedsiębiorców – przekonywała.

Premier zaznaczyła, że Plan odpowiedzialnego rozwoju, który realizuje jej rząd, jest planem, który ma dać możliwość realizacji ambitnych planów gospodarczych i dać szansę polskim przedsiębiorcom, by mogli konkurować z najlepszymi firmami na całym świecie.

Przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego na następny rok została prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, która reprezentuje pracodawców. Zastąpiła przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudę. 

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan podziękowała prezydentowi, że przez pierwszy rok funkcjonowania RDS był patronem dialogu społecznego i ma nadzieję, że teraz też tak będzie.

- Przed nami ciężka praca, m.in. przegląd ustawy o dialogu, zastanowienie się nad rolą i finansowaniem Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. Chciałabym też, aby Rada nie tylko opiniowała, oceniała różne ustawy czy rozwiązania, ale również inicjowała tematy do dyskusji – powiedziała.

"Solidarność" jako największe sukcesy prac rady wymienia na swojej stronie internetowej m.in.: "zniesienie tzw. syndromu pierwszego dnia, czyli odejście od regulacji umożliwiających przystąpienie do pracy bez umowy, uporządkowanie rynku pracy, likwidacja patologii w samozatrudnieniu czy przy angażowaniu pracowników tymczasowych (...). Ogromnym sukcesem jest przyjęcie płacy minimalnej na 2017 r. na poziomie 2 tys. zł brutto, ale przede wszystkim, wynegocjowane w RDS, minimalna stawka godzinowa – tzw. 12 zł plus. Do tego dochodzi wyłączenie z podstawy wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych czy odprowadzanie składek emerytalno-rentowych od umów zlecenia". 

- Najważniejsze jest to, że na koniec można odpowiedzialnie powiedzieć, iż dobrze naoliwiona maszyna działa. Następcom przyjdzie sprawnie nią pokierować - podsumowuje rok prac rady „Solidarność”. 

Prezydent Duda podczas środowej uroczystości powołał w skład rady minister Elżbietę Witek, która jest szefową gabinetu politycznego premier Szydło. 

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła działającą od 2001 roku Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Jak przekonywali wówczas jej członkowie, komisja przestała spełniać swoje zadanie. Rada Dialogu Społecznego została powołana na mocy ustawy z 24 lipca 2015 roku. Sprawozdanie ze swojej działalności ma przedstawiać co roku przed Sejmem i Senatem, a jej członków powołuje i odwołuje prezydent. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu