Pierwsze propozycje deregulacyjne ocenia Business Centre Club

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Podczas konferencji „Polska. Rok przełomu” Rafałowi Brzosce zaproponowano stworzenie zespołu, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne dla przedsiębiorców.
Podczas konferencji „Polska. Rok przełomu” Rafałowi Brzosce zaproponowano stworzenie zespołu, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne dla przedsiębiorców. Adam Jankowski / Polska Press
Wprowadzenie domniemania niewinności przedsiębiorcy jako zasady w relacjach między biznesem a administracją może znacząco poprawić funkcjonowanie polskich firm. Takie stanowisko wyraził wiceprezes Business Centre Club, Łukasz Bernatowicz, komentując propozycje zmian prawnych zaprezentowane przez zespół do spraw deregulacji.

Spis treści

Pierwsze propozycje zmian deregulacyjnych są zgodne z postulatami BCC

W poniedziałek zespół do spraw deregulacji, pod przewodnictwem Rafała Brzoski, przedstawił pierwsze propozycje zmian prawnych, które mają na celu poprawę funkcjonowania polskich firm. Wśród nich znalazły się takie rozwiązania jak zwiększenie liczby wydawanych interpretacji ogólnych przez Ministra Finansów, zmiany w wymogach raportowania ESG, ograniczenie nadużyć Urzędów Skarbowych oraz wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji.

Według Łukasza Bernatowicza propozycje te są zgodne z postulatami Business Centre Club, które organizacja zgłaszała od lat. Szczególnie istotne jest wprowadzenie zasady domniemania niewinności przedsiębiorcy, co oznacza, że przedsiębiorca nie powinien być traktowany jako winny, dopóki nie zostanie mu udowodniona zła wola i działanie na szkodę fiskusa.

Domniemanie niewinności przedsiębiorcy byłoby kluczową zmianą w relacjach biznesu i administracji – powiedział PAP wiceprezes Business Centre Club Łukasz Bernatowicz.

Zasada domniemania niewinności była martwym przepisem

Warto przypomnieć, że zasada domniemania niewinności przedsiębiorcy znalazła się już w Konstytucji Biznesu, pakiecie pięciu ustaw opracowanym w 2019 roku przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednak, jak zauważa Bernatowicz, przepisy te były dotychczas martwe.

– Do tej pory przedsiębiorcy przez wielu urzędników są traktowani a priori jako nieuczciwi, choć nie ma ku temu żadnych podstaw – powiedział Bernatowicz.

Blokowanie kont firmowych przez urzędy skarbowe powinno być stosowane wyłącznie w sytuacjach, gdy istnieją mocne dowody na oszustwo podatkowe, a nie jako standardowa procedura kontrolna. Za jak najbardziej potrzebną uznał też propozycję niekarania podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki.

Mniej raportów, więcej czasu na rozwój firmy

Kolejną istotną propozycją jest ograniczenie raportowania ESG dla firm poprzez modyfikację unijnej dyrektywy dotyczącej sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Obowiązek raportowania wiąże się z dużymi kosztami i często ogranicza konkurencyjność małych i średnich firm.

– Chodzi o to, że polski przedsiębiorca nie poświęcał tyle czasu na sporządzanie raportów, sprawozdań i tabelek dla różnych instytucji tylko mógł się zająć rozwojem swojej firmy – wyjaśnił Bernatowicz.

Regulacje unijne, choć ważne dla konsumentów, mogą krępować przedsiębiorców, nakładając na nich wymogi, które utrudniają konkurowanie z produktami z USA czy Chin, gdzie takich wymogów nie ma.

Niektóre propozycje przedstawiono już w Dużej Reformie Podatkowej

Dyrektorka ds. analiz i inicjatyw gospodarczych BCC, Sandra Żywicka-Sztul, zauważyła, że wiele propozycji zespołu Brzoski zostało przedstawionych w formie Dużej Reformy Podatkowej pół roku temu. Negocjacje z premierem Donaldem Tuskiem będą skupiać się na hierarchizacji postulatów i usystematyzowaniu, które z nich powinny być realizowane w pierwszej kolejności.

Negocjacje z premierem Donaldem Tuskiem skupią się najpewniej wokół hierarchizacji postulatów i usystematyzowania, które z nich powinny być realizowane w pierwszej kolejności. Materiał, jaki otrzyma rząd jest doskonałym narzędziem do stworzenia spójnego, przyjaznego biznesowi środowiska i przekazania impulsu gospodarce. Mamy nadzieję, że politycy skorzystają z niego jak najszerzej – wskazała ekspertka.

Pakiet regulacyjny ma poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej

Podczas konferencji „Polska. Rok przełomu” premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce stworzenie zespołu, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne. Szef rządu podkreślił chęć regularnych spotkań z przedsiębiorcami, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania.

Muszę od was wiedzieć dokładnie, co muszę zrobić jako premier, co musi zrobić moja administracja, żeby wam było łatwiej – powiedział wtedy Tusk.

Rafał Brzoska, założyciel i prezes firmy InPost, jest jednym z najbogatszych Polaków. Jego firma oferuje rozwiązania logistyczne dla branży e-commerce i działa nie tylko w Polsce, ale także w kilku krajach europejskich. W 2023 roku InPost obsłużył 892 mln przesyłek, co świadczy o jego znaczącym wpływie na rynek.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wraz z pełnomocnikiem ds. deregulacji, pracuje nad pakietem regulacyjnym, który ma na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wprowadzenie proponowanych zmian może stanowić istotny krok w kierunku stworzenia bardziej przyjaznego środowiska dla polskich przedsiębiorców.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu