Pisowska reforma sprawiedliwości potęguje lęk wśród przedsiębiorców

Redakcja
Wciąż zmieniające się prawo, zdecydowanie nie sprzyja przedsiębiorcom.
Wciąż zmieniające się prawo, zdecydowanie nie sprzyja przedsiębiorcom. Marek Szawdyn
Sytuację związaną z wprowadzeniem projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym oprócz wymiaru politycznego, jest bardzo niekorzystna dla prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy coraz częściej obawiają się o poczucie bezpieczeństwa prawnego.

Sektor małych i średnich firm zapytany o pięć największych barier w prowadzeniu biznesu na pierwszym miejscu wskazał obciążenia związane ze zbyt wysokimi pozapłacowymi kosztami pracy, na drugim niestabilność prawa, a tuż po nich wysokie podatki. Za szczególnie szkodliwe uznawane są także nadmiar obowiązków biurokratycznych oraz skomplikowane prawo gospodarcze.

- Sytuacja związana z wetem prezydenta ma wpływ na stabilność otoczenia regulacyjnego i poczucia bezpieczeństwa prawnego polskich przedsiębiorców. Po pierwsze jest to uchwalanie ustawy w trybie poselskim, co w zasadzie nie powinno się zdarzać, ponieważ tryb poselski jest pozbawiony oficjalnych konsultacji publicznych. Tutaj jest to praktyka stosowana dosyć często już od lat, szczególnie w przypadku projektów, które mogą budzić pewne kontrowersje i te, które muszą być przeprowadzone szybko- to ta ścieżka poselska jest wykorzystywana. Poza tym tempo przeprowadzania zmian zdecydowanie nie działa na korzyść tego otoczenia regulacyjnego dla przedsiębiorców- tłumaczy w rozmowie z AIP Jakub Bieńkowski, Sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

Wciąż zmieniające się prawo, zdecydowanie nie sprzyja przedsiębiorcom. Osoba prowadząca własną firmę, aby być na bieżąco z przepisami, powinna przeznaczać aż 4 godziny dziennie na ich lekturę. Nie można rozwijać swojej firmy będąc jednocześnie osobą zarządzającą, prawnikiem i księgowym.

- W rezultacie poziom skomplikowania prawa, które powstaje ostatecznie jest zbyt wysokie dla przedsiębiorców, a to skutecznie utrudnia im prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce- podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu