PIT 2019. Fiskus rozlicza PIT za nas: 11.03.2019, a co zrobić by skorzystać z ulgi internetowej?

Niko Bałazy/AIP
Kraków, akcja - wysyłamy pity w kosmos
Kraków, akcja - wysyłamy pity w kosmos Andrzej Banaś / Polska Press
Od 15 lutego Ministerstwo Finansów udostępnia podatnikom rozliczającym się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38 usługę e-PIT, która przygotuje dla nas rozliczenie roczne na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Należy jednak pamiętać, że rozliczenie w serwisie e-PIT nie obejmuje możliwych ulg, w tym ulgi internetowej. Jakie wymogi musi spełnić podatnik, aby odliczyć do 760 złotych z tytułu poniesionych wydatków na Internet?

Ulga internetowa - kto ma prawo do ulgi?

Prawo do skorzystania z ulgi internetowej mają podatnicy wypełniający roczne zeznania podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-28, którzy w poprzednim roku podatkowym ponieśli wydatki na użytkowanie Internetu. Każdemu podatnikowi przysługuje limit ulgi - do kwoty 760 złotych w roku podatkowym. W przypadku rozliczenia małżonków wysokość ulgi podwaja się (do 1520 złotych).
Warunkiem skorzystania z ulgi jest odpowiednie udokumentowanie poniesionych wydatków. Odpowiedni dokument powinien zawierać dane odbiorcy usługi, dane dostawcy oraz szczegółowe informacje nt. zakupionej usługi wraz z wyszczególnionymi kosztami.

W rozliczeniu za 2018 r. odliczymy także wydatki na bezprzewodowy dostęp do Internetu, w tym za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub w telefonie komórkowym oraz poniesione wydatki na korzystanie z kawiarenek internetowych, o ile są odpowiednio udokumentowane.

Skorzystanie z ulgi internetowej niesie za sobą dodatkowe oszczędności. Należy pamiętać, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki związane z dostępem do sieci Internet. W ramach ulgi internetowej nie możemy odliczyć wydatków związanych z opłatą aktywacyjną, instalacją usługi czy zakupu modemu. Niewykorzystana ulga nie może być rozliczona w roku kolejnym.

Tylko dwa razy

To co miłe i przyjemne dla podatników (ulgi podatkowe), nie jest najmilej widziane przez skarbówkę. Z tego powodu z ulgi podatkowej można skorzystać tylko dwa razy, do tego jedynie w dwóch, następujących po sobie latach podatkowych. Jeżeli przykładowy Kowalski skorzystał z ulgi na Internet w 2016 i 2017 roku, to nie będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej w bieżącym zeznaniu podatkowym. W przypadku korzystania z coraz popularniejszych pakietów usług (np. telewizji z Internetem), należy sprawdzić, czy na fakturze widnieje wyszczególniona opłata za dostęp do Internetu. W przeciwnym wypadku, brak wyszczególnienia opłaty za Internet, pozbawi podatnika prawa do odliczenia poniesionych wydatków na Internet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

ż
życzliwy
aby zmienić numer konta bankowego do Urzędu Skarbowego, należy złożyć aktualizację na formularzu ZAP-3
P
Patrycja
Raz podane konto w systemie widnieje tam cały czas aby z tego zrezygnowac trzeba osobiście iść do urzędu i zmienic wypłatę na pocztę bądź w kasie. Pozdrawiam
M
Mef
Może trzeba poinformować urząd o tym. Przecież oni mają wszystkie dane u siebie, myślisz, że jak nie podasz konta to przyjadą do ciebie z kopertą i ci dadzą pieniądze?!
Masakra...
s
smalec
Rok temu rozliczałem pit rodziców (za pomocą wtyczki do Adobe Readera) i nie podałem żadnych informacji o koncie bankowym. Jakie było nasze zdziwienie kiedy zwrot podatku przyszedł na konto ojca! W tym roku (usługa Twój e-Pit) w przygotowanym picie ojca widniał numer konta. Odrzuciłem tę informację, zapisałem zmiany, numer konta już nie widniał. No, teraz już na pewno nie będą przelewać pieniędzy na konto - pomyślałem sobie. Jakie było nasze zdziwienie, kiedy zwrot podatku znowu przyszedł na konto ojca!!! Czy ktoś wie jak dać do zrozumienia urzędasom, żeby nie przelewali na konto, w przypadku gdy np. stało się ono narażone na dostęp osób niepowołanych???
H
Harry
Jak odliczyłem koszty internetu jeden raz kilka lat temu jak ulga weszła do odliczenia to czy mogę ją odliczyć powtórnie w tym roku?
E
EBN
W kadrach mozesz zgłosić ale nie musisz. Nawet jak masz w pit11 standardowe koszty uzyskania, to rozliczając sie z US mozesz wpisać wyższe. Oczywiście jeżeli dojeżdżasz z innej miejscowości.
u
urzednik
Szkoda tylko ze 3/4 tych pitow ma bledy i trzeba je wyjasniac albo recznie wprowadzac.Podatnicy albo nie wpisza odpowiedniego identyfikatora,albo blednie wpisza ulice adres zameldowania zamiast zamieszkania,albo za krotkie lub bledne konto czy innego wlasciciela konta - szkoda ze nikt o tym nie informuje a system tego sam nie weryfikuje.
N
Nn
Jak dostaje się PIT-40A to podatek bierzemy z poz 50, a nie z pierwszej strony.
B
Bloomies
Pracy poza miejscem zamieszkania nie mozna odliczyc. to trzeba zglosic w kadrach i w tedy sa naliczanenwyzsze koszty uzyskania przychodu. w rozliczeniu mozna za to wykazac np bilety imienne (ale nie na zwykly ztm)jesli ich koszt przekracza koszty uzyskania przychodu wykazane przez ustawodawce. wiec nie wprowadzaj w blad.
R
Różany bez
Rozliczanie się przez neta to strata kasy. Wiele osób nie wie, że z wielu rzeczy można się rozliczyć. Np? Z ubezpieczenia grupowego, z tego że pracujesz poza miejscem zamieszkania. . . Dlatego lepiej iść do księgowej.
N
Nowa
Zgadzam się w moim przypadku też źle wpisali podatek od meza
N
Nailuj
Wpisane złe niekompletne dane nie wpisany podatek od emerytury który zapłacił płatnik czyli ZUS w męża przypadku wpisany podatek od emerytury ale mniejszy niż w picie z Zusu.No ale trzeba mieć z czego rozdawać....
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu