Płace rosną, ale nie wszystkim. Gdzie najszybciej, a kto najbardziej traci na inflacji?

Zbigniew Biskupski AIP
Karolina Misztal
Maj był dobrym miesiącem dla gospodarki, niemal pod każdym względem, wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentowanego w poniedziałek 26 czerwca. Rosną płace i przybywa miejsc pracy, spada zatrudnienie. Jednak nie wszystkim i nie wszędzie. Na dodatek dużym grupom społecznym jest gorzej, bo podwyżki cen i ogólnie inflacja zabiera więcej niż wynosi wzrost dochodów.

Według GUS wzrost przeciętnych miesięcznych nominalnych i realnych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w skali roku w maju br. był wyższy niż w poprzednich miesiącach. Skala wzrostu przeciętnych nominalnych świadczeń emerytalno-rentowych w obu systemach była podobna do notowanej we wcześniejszych okresach.

Przy wzroście cen konsumpcyjnych, siła nabywcza emerytur i rent w systemie pracowniczym była zbliżona do obserwowanej przed rokiem, a rolników indywidualnych – niższa.

Płace rosną wszędzie, ale nierówno

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju br. wyniosło 4390,99 zł i było o 5,4 proc. wyższe niż w maju ub. roku (wobec wzrostu o 4,1 proc. przed rokiem).

Wzrost płac obserwowano we wszystkich sekcjach, w tym największy w przetwórstwie przemysłowym (o 6,9 proc.), obsłudze rynku nieruchomości (o 6,8 proc.) oraz w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 5,9 proc.).

W najmniejszym stopniu wzrosły wynagrodzenia w sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 2,1 proc.).

Spośród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu największy wzrost przeciętnych wynagrodzeń notowano w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 14,0 proc.), produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 8,0 proc.), budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 7,7 proc.), produkcji maszyn i urządzeń (o 7,4 proc.) oraz produkcji artykułów spożywczych (o 7,3 proc.).
Najmniejszy wzrost obserwowano w transporcie lądowym i rurociągowym (o 3,3 proc.) oraz budowie budynków (o 3,6 proc.).

Bezrobocie spada wszędzie...

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 4,4 proc. w wielkopolskim do 12,7 proc. w warmińsko-mazurskim.

W porównaniu z kwietniem br. stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach; najbardziej w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,6 p.proc.), a najmniej – w mazowieckim (o 0,1 p.proc.).

W porównaniu z majem ub. roku stopa bezrobocia zmniejszyła się również we wszystkich województwach. W największym stopniu obniżyła się w województwach świętokrzyskim i warmińsko mazurskim (po 2,2 p.proc.) oraz zachodniopomorskim (o 2,0 p.proc.), a w najmniejszym – w województwach opolskim i wielkopolskim (po 1,2 p.proc.).

...i przybywa miejsc pracy

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. ukształtowało się na poziomie 5 990,4 tys. osób i było o 4,5 proc. większe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 2,8 proc. w maju ub. roku).
Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w zakwaterowaniu i gastronomii (o 9,3 proc.), administrowaniu i działalności wspierającej (o 9,2 proc.) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 7,0 proc.).

Utrzymał się spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu (o 5,1 proc.) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,8 proc.).

Wzrost zatrudnienia notowano również w budownictwie, dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji, przetwórstwie przemysłowym, obsłudze rynku nieruchomości, handlu; naprawie pojazdów samochodowych, informacji i komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej.

Ogólnie jest dobrze

GUS wskazuje ponadto, iż w maju br. w podstawowych obszarach gospodarki obserwowano tendencje wzrostowe. Produkcja sprzedana przemysłu była znacznie wyższa w skali roku (po niewielkim spadku przed miesiącem). W większym stopniu niż w kwietniu br. wzrosła produkcja budowlano-montażowa oraz sprzedaż detaliczna, umocnił się również wzrost sprzedaży usług w transporcie.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. wzrosły w skali roku nieznacznie wolniej niż przed miesiącem. Notowano osłabienie dynamiki cen towarów i usług w zakresie transportu. Wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych był szybszy, a cen towarów i usług związanych z mieszkaniem – podobny do obserwowanego w kwietniu br. Wolniej niż w poprzednich miesiącach rosły w skali roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu, natomiast tempo wzrostu cen produkcji budowlano-montażowej nie uległo zmianie.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym w czerwcu br. kształtuje się na poziomie dodatnim, zbliżonym do notowanego przed miesiącem. Pozytywne i lepsze niż przed miesiącem są oceny bieżące dotyczące portfela zamówień oraz produkcji. Nieco poprawiły się także nieznacznie negatywne diagnozy sytuacji finansowej. Przewidywania w tych obszarach są mniej optymistyczne od sygnalizowanych w maju br. Podmioty budowlane, podobnie jak miesiącem, oceniają koniunkturę korzystnie, najlepiej od listopada 2008 r. Po raz pierwszy od połowy 2011 r. pozytywne są diagnozy dotyczące portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej; mniej pesymistycznie niż przed miesiącem postrzegana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Prognozy w tych obszarach są korzystne. Pozytywne, ale nieco ostrożniejsze niż przed miesiącem, są nastroje przedsiębiorstw w handlu detalicznym.

Na rynku rolnym w maju br. ceny skupu większości podstawowych produktów rolnych były wyższe niż przed miesiącem. Powyżej poziomu sprzed roku kształtowały się ceny skupu większości produktów roślinnych i zwierzęcych (z wyjątkiem cen drobiu). Opłacalność produkcji trzody chlewnej nadal była niska.

OBEJRZYJ WIDEO:
Co drugi Polak planuje w tym roku wyjechać na wakacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu