Placówka kształcenia ustawicznego - co to jest i jak ją założyć?

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Nigdy nie jest za późno na naukę - nawet jeśli od matury minęło dobrych parę lat, a na studia wciąż brakuje czasu. Idea szkół i placówek kształcenia ustawicznego stanowi odpowiedź na potrzeby osób dorosłych, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje zawodowe. Kto może założyć taką placówkę i jak to zrobić?

Co to jest kształcenie ustawiczne?

W Polsce nauka w szkole jest obowiązkowa od siódmego do osiemnastego roku życia. Tymczasem według prawa oświatowego kształcenie ustawiczne należy rozumieć jako kontynuowanie nauki przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny. Tym sposobem osoby dorosłe mogą dalej rozwijać swoje umiejętności, pogłębiać wiedzę, czy zmienić zawód. Placówka kształcenia ustawicznego jest także alternatywą dla studiów wyższych, które wymagają świadectwa maturalnego, dużych nakładów finansowych i poświęcenia przynajmniej trzech lat na naukę.

Zgodnie z artykułem 117 ustawy Prawo oświatowe kształcenie ustawiczne może odbywać się w publicznych i niepublicznych szkołach dla dorosłych, szkołach policealnych oraz szkołach branżowych II stopnia. Nauka może przebiegać również w formie pozaszkolnej, tj. w postaci kursów i turnusów organizowanych przez publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego oraz publiczne i niepubliczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe.

Placówka kształcenia ustawicznego - co warto wiedzieć?

Właścicielem placówki kształcenia ustawicznego może zostać osoba fizyczna lub prawna. Jest to działalność regulowana, w związku z czym wymagane jest uzyskanie wpisu do ewidencji. Placówka może również starać się o uzyskanie akredytacji w kuratorium oświaty. Dlaczego warto ubiegać się o akredytację? Otóż pozytywne rozpatrzenie wniosku oznacza, że podmiot spełnia określone wymagania oraz zapewnia edukację na wysokim poziomie. Akredytowana placówka kształcenia ustawicznego sprawia wrażenie wiarygodnej i profesjonalnej, co z pewnością wpłynie na wybór osób zainteresowanych zdobywaniem wiedzy.

Jak założyć placówkę kształcenia ustawicznego?

Zanim właściciel placówki kształcenia ustawicznego zacznie starać się o wpis do ewidencji, musi spełnić szereg warunków. Od czego zacząć? Najlepiej od znalezienia odpowiedniego budynku, w którym placówka będzie miała swoją siedzibę. Lokal powinien spełniać wymagania socjalno-bytowe, sanitarne oraz przeciwpożarowe, co muszą potwierdzić opinie Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Żadna szkoła nie obejdzie się bez nauczycieli i dyrektora, dlatego po znalezieniu lokalu można przystąpić do kompletowania odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Listę pracowników wraz z danymi osobowymi i opisem kwalifikacji należy dołączyć do wniosku o wpis do ewidencji. Placówka kształcenia ustawicznego musi mieć również swój statut oraz program nauczania opisujący charakter kursów. Na koniec trzeba zwrócić się do wydanie opinii do Kuratora Oświaty.

Kto może pomóc w założeniu placówki kształcenia ustawicznego?

Po spełnieniu wyżej wymienionych warunków placówka kształcenia ustawicznego może zostać zgłoszona do ewidencji. Wniosek trzeba uzupełnić o szereg załączników wymaganych przez jednostkę samorządu terytorialnego prowadzącej rejestr (powiat). Brak choćby jednego z wymaganych dokumentów czy niepoprawne wypełnienie zgłoszenia wiąże się z wydaniem decyzji odmownej. W celu uniknięcia błędów proceduralnych właściciel placówki może zwrócić się o pomoc do prawnika, który specjalizuje się w prawie oświatowym. Gdzie go znaleźć?

Takim podmiotem będzie kancelaria prawa oświatowego, która zapewnia pełny zakres usług prawnych dla żłobków, przedszkoli, szkół oraz innych placówek oświatowych. Kancelaria pomoże m.in. w opracowaniu statutu placówki, skompletowaniu dokumentacji oraz zgłoszeniu podmiotu do ewidencji. Specjaliści od prawa oświatowego mogą również pomóc już po założeniu placówki, na przykład w uzyskaniu dotacji czy przekształceniu działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu