Budowę zainaugurowało wmurowanie kamienia węgielnego pod przy przyszłą elektrociepłownię. Celem inwestycji w podwrocławskich Siechnicach realizowanej przez Grupę PGE, których celem jest stopniowe odchodzenie od spalania węgla. Nowa Czechnica zasilana będzie gazem.
- Produkcja energii w skojarzeniu, oparta na paliwie gazowym, tak jak będzie to miało miejsce w budowanej w Siechnicach elektrociepłowni, jest skutecznym narzędziem w walce z niską emisją - podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jak informuje spółka należąca do Grupy PGE, nowoczesna elektrociepłownia będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Dzięki zastosowaniu w Siechnicach nowoczesnej technologii i niskoemisyjnego paliwa jakim jest gaz, cały proces produkcyjny ma przebiegać w sposób przyjazny dla środowiska. Moc cieplna nowej jednostki wyniesie 315 MWt i będzie o ok. 65 MWt wyższa od obecnej. Moc elektryczna bloku gazowo-parowego osiągnie 175 MW i będzie wyższa od obecnej o 75 MW. Warto przypomnieć, że obecny kompleks zabytkowych już budynków elektrociepłowni w Siechnicach został zaprojektowany na początku XX w.
- Nowy zakład w Siechnicach stanowić będzie źródło zaopatrywania w energię mieszkańców Gminy Siechnice oraz południowej części Wrocławia. Uruchomienie projektu Nowa EC Czechnica, o większych w porównaniu do istniejącego obiektu zdolnościach produkcyjnych, oznacza że będziemy w stanie wyprodukować więcej ciepła, z którego skorzystać będzie mogła większa liczba odbiorców. Dodatkowo zabezpieczymy możliwość dostawy energii elektrycznej na następne kilkadziesiąt lat – podkreślił Andrzej Jedut, prezes zarządu wrocławskiej Kogeneracji.
Głównym realizatorem inwestycji jest konsorcjum firm w składzie: Polimex Mostostal - Lider Konsorcjum oraz Polimex Energetyka - Partner Konsorcjum. Harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w pierwszej połowie 2024 roku. Do tego czasu produkcja energii elektrycznej i ciepła zapewniona będzie przez obecnie eksploatowane instalacje oraz część nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku. Koszt budowy nowej siłowni, to blisko 1,3 mld złotych.
Przypomnijmy, w skład Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja wchodzą trzy zakłady produkcyjne w tym Elektrociepłownia Czechnica w Siechnicy. Większościowy pakiet akcji spółki należy do Polskiej Grupy Energetycznej.
Pod Wrocławiem ruszyła inwestycja warta ponad miliard złotych!