Polacy przyznają się do kiepskiej wiedzy o finansach i... nic z tym nie robią!

Zbigniew Biskupski AIP
Karolina Misztal
Swoją wiedzę o finansach nisko ocenia 19 proc. ogółu społeczeństwa, przy czym negatywne oceny częściej zdarzają się wśród kobiet – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie portalu Kapitalni.org. Większymi ignorantami w tym zakresie są mężczyźni, ale to oni podejmują najważniejsze decyzje dotyczące domowych finansów!

Negatywną opinię o swojej znajomości finansów ma 15 proc. mężczyzn i aż 24 proc. kobiet. Tylko 21 proc. Polek (wobec 39 proc. Polaków) ocenia poziom swojej edukacji finansowej jako dobry lub bardzo dobry. Zdecydowana większość uważa, że jest on średni (49 proc. kobiet wobec 45 proc. mężczyzn).
– Pytania o różnice między kobietami i mężczyznami pojawiają się bardzo często i dotyczą również funkcjonowania w świecie finansów. Pewne dysproporcje między paniami i panami na pewno są, ale jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wiele zależy od tego, o jakim obszarze mówimy (np. podstawowe czy zaawansowane instrumenty finansowe) i na jakich danych się opieramy (np. deklaracje czy zachowania) – mówi dr hab. Dominika Maison, profesor UW, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog i partner zarządzający w firmie Maison & Partners.

Internet, ale bez szału

Dość niska samoocena Polek pod względem wiedzy finansowej może wynikać z małego zainteresowania tą dziedziną życia. Aż 23 proc. ankietowanych pań przyznało, że nie szuka żadnych informacji dotyczących instrumentów finansowych. Wśród panów odsetek takich odpowiedzi był mniejszy i wyniósł 14 proc.
41 proc. kobiet poszukuje informacji na temat produktów finansowych na oficjalnych stronach internetowych oferujących je instytucji. Z kolei 28 proc., aby zasięgnąć wiedzy, udaje się do doradcy. 26 proc. zaś szuka informacji w mediach tradycyjnych, a 21 proc. na forach internetowych. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się blogi finansowe (11 proc.) oraz reklamy np. telewizyjne (13 proc.). Tylko niespełna co dziesiąta Polka deklaruje, że wiedzę czerpię z książek (8 proc.).

Kobieta samokrytyczna...

Małe zainteresowanie finansami znajduje odzwierciedlenie w znajomości podstawowych pojęć z tej dziedziny. Tylko część ankietowanych była w stanie odpowiedzieć poprawnie na pytania z tego zakresu.

Aż 22 proc. Polek (wobec 8 proc. Polaków) przyznało, że nie wie, czym jest popularny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR).

Więcej panów (72 mężczyzn wobec 60 proc. kobiet) potrafiło poprawnie wskazać całkowity koszt, jako najważniejszy parametr w porównywaniu pożyczek.
– Czy jednak wiedza finansowa polskich kobiet jest tak dużo gorsza od wiedzy mężczyzn? Prawdopodobnie nie, gdyż wynik ten pokazuje, że kobiety są bardziej niepewne swojej wiedzy. Potwierdzają to pytania sprawdzające konkretną wiedzę, w których panie częściej mówią „nie wiem” – mówi dr hab. Dominika Maison.

…i bardziej zaradna oraz praktyczna

Kobiety częściej niż mężczyźni wykazują racjonalną, aktywną postawę w sytuacji problemów ze spłatą zadłużenia. 24 proc. z nich (wobec 15 proc. panów) zadeklarowało, że w takim przypadku poinformowałoby firmę, która udzieliła pożyczki, by wspólnie znaleźć wyjście z tej sytuacji. Z kolei ponad 46 proc. Polek o pomoc zwróciłaby się do najbliższych (wobec 40 proc. mężczyzn). Podobny odsetek kobiet i mężczyzn (blisko 9 proc.) deklaruje, że aby uregulować wcześniejsze zobowiązanie, pożyczy pieniądze w innym banku lub firmie pożyczkowej. Natomiast 6 proc. pań (wobec 15 proc. panów) zadłużenie spłaciłoby z rachunku karty kredytowej. Co alarmujące, 15 proc. badanych Polek oraz 21 proc. Polaków zadeklarowało, że w sytuacji, gdyby nie mogło zapłacić raty na czas, nie podejmie żadnych kroków.

Ale decyzje w rękach mężczyzn

Mimo racjonalnej postawy, decyzje w zakresie finansów częściej podejmują mężczyźni. Doświadczenie w zakupie ubezpieczenia ma 39 proc. Polaków wobec 28 proc. Polek. Więcej panów niż pań podjęło również decyzję o wzięciu pożyczki (35 proc. wobec 15 proc.). Kobiety równie często jak mężczyźni wykonują przelewy bankowe – 89 proc. z nich przynajmniej raz korzystała z tego typu usługi (wobec 87 proc. panów).
– Jeżeli popatrzymy na codzienne zarządzanie finansami, kobiety wydają się często lepiej sobie radzić od mężczyzn – na przykład lepiej zarządzają budżetem domowym, starają się bardziej przestrzegać terminów zobowiązań kredytowych, rzadziej podejmują pochopne i ryzykowne decyzje finansowe. Można więc powiedzieć, że mężczyźni mają nieco większą wiedzę teoretyczną, ale kobiety lepiej (skuteczniej) potrafią ją zastosować w praktyce. Warto również dodać, że wiele badań (m.in. zaprezentowane w książce „Polak w świecie finansów) pokazuje, że różnice między kobietami i mężczyznami w zachowaniach finansowych są przeceniane. To, co bardziej niż płeć wpływa na postawy i zachowania finansowe, to np. materializm, umiejętność samokontroli, a nawet zadowolenia z życia – podsumowuje dr hab. Dominika Maison.

Czytaj też:
Chcesz zadbać o zdrowie, odzyskać urodę oraz przedłużyć młodość? Sprawdź dlaczego purpurowa dieta jest hitem żywieniowym 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu