Polak wicemistrzem świata w gotowaniu. Za nami WorldSkills Kazań 2019

Materiał informacyjny
W dniach 22-27 sierpnia w Kazaniu w Rosji odbyły się kolejne mistrzostwa świata WorldSkills, czyli międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. W największych tego rodzaju zawodach w 56 konkurencjach zmagało się ok. 1600 zawodników z całego świata. W tym roku 22-letni Maciej Pisarek zdobył srebrny medal w gotowaniu.

- To niesamowite uczucie i myślę, że to ciągle do mnie dociera – mówi Maciej Pisarek, wicemistrz świata w gotowaniu na WorldSkills Kazań 2019. – Olbrzymia konkurencja, wspaniali ludzie, których mogłem poznać i tak naprawdę w tym wszystkim ja, i to na drugim miejscu – dodaje.

– W sytuacji Macieja, można powiedzieć, że przygotowania trwały od trzech lat. Osiem miesięcy bardzo skrupulatnie, zgodnie z wytycznymi konkursu, ale to trzy ostatnie miesiące były najbardziej istotne i pracowite i to nie były tylko przygotowania pod względem kulinarnym – mówi Paweł Salamon, lider zespołu WorldSkills Poland. – Niestety nie wiemy do końca, co będzie gotował uczestnik, dlatego trenujemy na wszystkim, każdym rodzaju mięsa, ryby, na różnych warzywach i owocach. Dodatkowo ćwiczymy również różne umiejętności kulinarne – dodaje Iwona Niemczewska, ekspertka, międzynarodowy sędzia kulinarny i trener.

WorldsSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe i międzynarodowe konkursy jak WorldSkills i Euroskills. W konkursie mogą wziąć udział najbardziej utalentowani uczniowie, laureaci olimpiad i innych konkursów branżowych pomiędzy 18 a 25 rokiem życia dla EuroSkills, zaś 18-22 lata dla konkursu światowego WorldSkills. Każdy kraj może zgłosić tylko jednego zawodnika/drużynę do konkurencji w danej edycji.

Podczas WorldSkills Kazań 2019 w Rosji odbyło się 56 oficjalnych konkurencji, do których przystąpiło 1600 zawodników, wspierających przez 1500 ekspertów. W mistrzostwach świata przystąpili zawodnicy z ponad 60 krajów. Polska młodzież podczas WorldSkills Kazań 2019 zmierzyła się w ośmiu konkurencjach: gotowanie, technologia mody, florystyka, mechatronika, frezowanie CNC, spawalnictwo, robotyka mobilna oraz modelowanie informacji o budynkach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nominowało Fundację Rozwoju Systemu Edukacji do koordynowania przygotowań polskiej drużyny. Zadaniem FRSE jest wyłonienie zawodników oraz ekspertów, którzy będą reprezentować nasz kraj, a w przyszłości również przygotowanie narodowych konkursów kompetencji zawodowych stanowiących eliminacje do konkursów o skali globalnej.

- Jesteśmy głównie kojarzeni z programem Erasmus+. To flagowy program edukacyjny Unii Europejskiej, który często kojarzy się z wymianą studencką. Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnich czterech latach w ramach tego programu wysłaliśmy 100 tys. polskich uczniów ze szkół zawodowych i branżowych na staże do firm zagranicznych – tłumaczy dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Na Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Krynicy-Zdroju FRSE promowało nową inicjatywę, program WorldSkills. – Podjęliśmy się koordynowania tego projektu w Polsce, ponieważ poszerza nasze portfolio działań, które polegają na wspieraniu szkolnictwa zawodowego. WorldSkills to mistrzostwa świata w różnych zawodach, tradycyjnych, ale także tych bardziej zaawansowanych i dotyczących przyszłości – mówi dr Paweł Poszytek. – To pierwsze kroki Polski stawiane w tej inicjatywie, która organizowana jest od lat 50. ubiegłego wieku. Polska dołączyła do tego grona dopiero dwa lata temu. Mamy za sobą zawody w Kazaniu, z których przyjechaliśmy ze srebrnym medalem w gotowaniu. To wielki sukces, bo mamy wicemistrza świata w tej dziedzinie. Już dzisiaj przygotowujemy się do europejskich zawodów w Austrii, gdzie za rok chcemy przystąpić do 15 konkurencji – mówi dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu