Połowa MŚP w Polsce finansuje inwestycje leasingiem. W 2017 roku takich firm będzie jeszcze więcej

Maciej Badowski AIP
Są branże, w których leasing dominuje jako zewnętrzne źródło finansowania
Są branże, w których leasing dominuje jako zewnętrzne źródło finansowania Sylwia Dąbrowa
Udostępnij:
Najpopularniejszym zewnętrznym narzędziem finansowania firmowych inwestycji jest leasing, z którego korzysta 51 proc. podmiotów z sektora MŚP. Kredyt bankowy zajmuje drugie miejsce. Eksperci EFL liczą na odbicie w 2017 roku inwestycji unijnych i rosnący udział leasingu w ich finansowaniu.

Podstawowym źródłem finansowania zarówno w mikro, małej jak i średniej firmie wciąż są środki własne – korzysta z nich ponad 87 proc. respondentów. Jednak biorąc pod uwagę zewnętrzne wsparcie, najczęściej wybierany jest leasing, który po raz kolejny zdetronizował tradycyjny kredyt bankowy. Co istotne, najczęściej korzystają z niego firmy średnie, zatrudniające od 50 do 249 pracowników – aż 71 proc. Najrzadziej leasingują swoje inwestycje najmniejsze podmioty zatrudniające do 9 osób – 27 proc. wskazań. One też najczęściej sięgają po gotówkę, gdy decydują się na zakup firmowy – 95,5 proc.

– Patrząc na dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w tym roku zostało zarejestrowanych w KRS kilkanaście procent firm więcej niż w 2015 roku. Oznacza to, że Polacy chętnie zakładają działalności, jednak często na drodze rozwoju pojawiają się różnego rodzaju bariery. Jednak z prowadzonych przez nas cyklicznych badań widać, że coraz mniejszym problemem jest dostęp do finansowania. Rośnie liczba firm, które sięgają po leasing, w szczególności są to podmioty, które działają na rynku dłużej i na większą skalę. Są jednak jeszcze firmy, które nie wiedzą o zaletach tego narzędzia, głównie to mikro podmioty. Dlatego tak ważna jest rola takich firm jak nasza w edukacji i przedstawianiu zalet i korzyści, jakie niesie ze sobą leasing – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Są branże, w których leasing dominuje jako zewnętrzne źródło finansowania. To transport (79 proc.), HoReCa (71 proc.), budownictwo (61 proc.) oraz przemysł (51,5 proc.).W przypadku tych sektorów więcej przedsiębiorców korzysta z leasingu niż kredytu bankowego. Najrzadziej leasing jest wybierany przez firmy z branży „Usługi” (31 proc.) oraz „Handel” (34 proc.), które z kolei częściej decydują się na tradycyjny kredyt.

– Potencjał leasingu jako finansowania inwestycji podejmowanych przez podmioty z sektora MŚP jest w Polsce bardzo duży, a w 2017 roku powinien być jeszcze większy. Szczególnie w kontekście wsparcia z Unii Europejskiej. W związku z uruchomieniem wydatkowania środków z perspektywy 2014-2020 liczymy na mocne odbicie inwestycji unijnych w drugiej połowie 2017 roku i duży udział w ich finansowaniu takich firm jak nasza – mówi Kuczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie