Połowa MŚP w Polsce finansuje inwestycje leasingiem. W 2017 roku takich firm będzie jeszcze więcej

Maciej Badowski AIP
Są branże, w których leasing dominuje jako zewnętrzne źródło finansowania
Są branże, w których leasing dominuje jako zewnętrzne źródło finansowania Sylwia Dąbrowa
Najpopularniejszym zewnętrznym narzędziem finansowania firmowych inwestycji jest leasing, z którego korzysta 51 proc. podmiotów z sektora MŚP. Kredyt bankowy zajmuje drugie miejsce. Eksperci EFL liczą na odbicie w 2017 roku inwestycji unijnych i rosnący udział leasingu w ich finansowaniu.

Podstawowym źródłem finansowania zarówno w mikro, małej jak i średniej firmie wciąż są środki własne – korzysta z nich ponad 87 proc. respondentów. Jednak biorąc pod uwagę zewnętrzne wsparcie, najczęściej wybierany jest leasing, który po raz kolejny zdetronizował tradycyjny kredyt bankowy. Co istotne, najczęściej korzystają z niego firmy średnie, zatrudniające od 50 do 249 pracowników – aż 71 proc. Najrzadziej leasingują swoje inwestycje najmniejsze podmioty zatrudniające do 9 osób – 27 proc. wskazań. One też najczęściej sięgają po gotówkę, gdy decydują się na zakup firmowy – 95,5 proc.

– Patrząc na dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w tym roku zostało zarejestrowanych w KRS kilkanaście procent firm więcej niż w 2015 roku. Oznacza to, że Polacy chętnie zakładają działalności, jednak często na drodze rozwoju pojawiają się różnego rodzaju bariery. Jednak z prowadzonych przez nas cyklicznych badań widać, że coraz mniejszym problemem jest dostęp do finansowania. Rośnie liczba firm, które sięgają po leasing, w szczególności są to podmioty, które działają na rynku dłużej i na większą skalę. Są jednak jeszcze firmy, które nie wiedzą o zaletach tego narzędzia, głównie to mikro podmioty. Dlatego tak ważna jest rola takich firm jak nasza w edukacji i przedstawianiu zalet i korzyści, jakie niesie ze sobą leasing – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Są branże, w których leasing dominuje jako zewnętrzne źródło finansowania. To transport (79 proc.), HoReCa (71 proc.), budownictwo (61 proc.) oraz przemysł (51,5 proc.).W przypadku tych sektorów więcej przedsiębiorców korzysta z leasingu niż kredytu bankowego. Najrzadziej leasing jest wybierany przez firmy z branży „Usługi” (31 proc.) oraz „Handel” (34 proc.), które z kolei częściej decydują się na tradycyjny kredyt.

– Potencjał leasingu jako finansowania inwestycji podejmowanych przez podmioty z sektora MŚP jest w Polsce bardzo duży, a w 2017 roku powinien być jeszcze większy. Szczególnie w kontekście wsparcia z Unii Europejskiej. W związku z uruchomieniem wydatkowania środków z perspektywy 2014-2020 liczymy na mocne odbicie inwestycji unijnych w drugiej połowie 2017 roku i duży udział w ich finansowaniu takich firm jak nasza – mówi Kuczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu