Polska chce obniżyć ceny energii w Europie. Są nowe propozycje

Maciej Badowski
Opracowanie:
– Dla nas oczywiście bardzo istotne jest to, aby ten model budowy rynku energii był modelem uwzględniającym potrzeby wszystkich państw członkowskich. W Polsce oczywiście stawiamy na źródła odnawialne oraz budujemy pierwszą polską elektrownię jądrową – powiedział minister finansów Andrzej Domański.
– Dla nas oczywiście bardzo istotne jest to, aby ten model budowy rynku energii był modelem uwzględniającym potrzeby wszystkich państw członkowskich. W Polsce oczywiście stawiamy na źródła odnawialne oraz budujemy pierwszą polską elektrownię jądrową – powiedział minister finansów Andrzej Domański. Adam Jankowski/ Polska Press
Ceny energii stanowią obecnie jedną z głównych przeszkód dla budowy silnej europejskiej gospodarki. Minister finansów Andrzej Domański, podczas spotkania w Brukseli, podkreślił znaczenie tworzenia mocnego rynku energii w Europie jako recepty na ten problem.

Spis treści

Priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE

Minister Andrzej Domański przybył do Brukseli na spotkanie szefów resortów finansów unijnej „27”, aby przedstawić priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia. Wśród najważniejszych punktów wymienił bezpieczeństwo, konkurencyjność oraz deregulację.

– Po pierwsze, bezpieczeństwo rozumiane wielowymiarowo. (...) Jesteśmy przekonani, że Europa potrzebuje więcej solidarności w finansowaniu wysiłku obronnego. Musimy być przygotowani jako Europa na nowe wyzwania – powiedział.

Bezpieczeństwo, jak podkreślił minister, to nie tylko kwestia obronności, ale także stabilności energetycznej i ekonomicznej. W obliczu nowych wyzwań geopolitycznych, Europa musi być gotowa na zmiany i adaptację do nowych realiów.

Konkurencyjność i ceny energii

Domański zwrócił uwagę na konieczność obniżenia cen energii jako kluczowego elementu budowania konkurencyjności europejskiej gospodarki. Podkreślił, że temat ten będzie omawiany podczas styczniowego posiedzenia ECOFIN-u w Brukseli.

– Znamy raport (byłego szefa EBC, przyp. red.) Mario Draghiego i musimy skoncentrować się przede wszystkim na obniżeniu cen energii. Będziemy o tym dyskutować już w trakcie styczniowego ECOFIN-u (posiedzenia ministrów finansów państw UE, przyp. red.) w Brukseli. Dla nas jest niezwykle istotne, aby budować konkurencyjność europejskiej gospodarki, i ceny energii będą tutaj absolutnie kluczowe – podkreślił Domański.

Ceny energii są jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska. Wysokie koszty energii wpływają nie tylko na konkurencyjność przedsiębiorstw, ale także na codzienne życie obywateli.

Deregulacja i wsparcie dla Ukrainy

Kolejnym priorytetem polskiej prezydencji jest deregulacja i walka z nadmiernymi obciążeniami biurokratycznymi, które utrudniają działalność europejskich przedsiębiorstw. Minister Domański zapewnił również o stałym wsparciu dla Ukrainy.

– Ukraina potrzebuje bezwarunkowego, jednoznacznego wsparcia ze strony państw Unii Europejskiej i (...) takie wsparcie na pewno będzie otrzymywać – powiedział.

Wsparcie dla Ukrainy jest nie tylko kwestią solidarności, ale także strategicznego interesu Unii Europejskiej w kontekście stabilności regionu i przeciwdziałania agresji ze strony Rosji.

Geopolityczne wyzwania i budowa rynku energii

Minister finansów zwrócił uwagę na nowe wyzwania geopolityczne, które wymagają od Europy gotowości do działania. Podkreślił znaczenie budowy silnego europejskiego przemysłu obronnego oraz rynku energii.

– Mamy nowe wyzwania geopolityczne, to ze strony ze strony Rosji jest i będzie aktualne w najbliższych latach i Europa po prostu musi być na to gotowa – zaznaczył.

Budowa silnego rynku energii w Europie jest kluczowa dla obniżenia cen energii i zapewnienia stabilności gospodarczej. Minister Domański wskazał na potrzebę uwzględnienia potrzeb wszystkich państw członkowskich oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.

– Dla nas oczywiście bardzo istotne jest to, aby ten model budowy rynku energii był modelem uwzględniającym potrzeby wszystkich państw członkowskich. W Polsce oczywiście stawiamy na źródła odnawialne oraz budujemy pierwszą polską elektrownię jądrową. Dla mnie chociażby kwestia interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi jest niezwykle istotna. Chcemy zbudować silny europejski rynek energii i wtedy uda nam się obniżyć ceny energii – podsumował.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu