Polska firma nagrodzona na Forum w Davos za innowacyjność!

Zbigniew Biskupski AIP
Bioelektra Group, polska firma została zwycięzcą międzynarodowego konkursu „The Circulars 2017”. Nagrodę otrzyma dziś 16 stycznia 2017 r. podczas Forum Ekonomicznego w Davos.

W ramach prestiżowego, międzynarodowego konkursu „The Circulars”, technologia przetwarzania odpadów stworzona przez polską spółkę Bioelektra Group uznana została za najbardziej inspirujące, nowatorskie rozwiązanie, stymulujące rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

Celem konkursu „The Circulars” jest docenienie osób i firm z całego świata, które stosują innowacyjne rozwiązania i nowe technologie dotyczące efektywnego zarządzania odpadami, przyczyniając się do ochrony zasobów naturalnych. Wręczenie nagród w ramach III edycji tego konkursu nastąpi 16 stycznia 2017 r., podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Bioelektra Group – zwycięzca w kategorii „The Dell Circular Economy People’s Choice Award” – jest polską firmą, zajmującą się inwestycjami z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju. Bioelektra jest także właścicielem i operatorem zakładu przetwórstwa odpadów komunalnych wykorzystującego od kilku lat jej innowacyjną technologię.

Technologią Bioelektra Group zainteresowały się już min. takie kraje jak: USA, Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Turcja, Arabia Saudyjska, Argentyna, Chile i Chiny.

Konkurs „The Circulars” – wyróżnia osoby i firmy z całego świata, które stosują innowacyjne rozwiązania i nowe technologie z zakresu efektywnego zarządzania odpadami, przyczyniając się do ochrony zasobów naturalnych. Organizatorem konkursu jest Światowe Forum Ekonomiczne oraz Światowe Forum Młodych Liderów. Patronami medialnymi: amerykański magazyn gospodarczy FORTUNE oraz CNBC – największa na świecie sieć telewizyjnych kanałów informacyjnych wyspecjalizowanych w tematyce ekonomicznej. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem: www.thecirculars.org

Obejrzyj
Budżet na 2017 rok już uchwalony. Czy w Polsce rozpoczną się inwestycje?

Specjalnie dla Agencji Informacyjnej Polska Press mówi Jarosław Drozd, Prezes Zarządu Bioelektra Group:

- Od początku przyświecał nam pomysł opracowania technologii, która pozwoli działać zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Uznaliśmy, że to może być nasza przewaga konkurencyjna, nasz „błękitny ocean” w dość specyficznej dziedzinie, jaką jest zagospodarowanie odpadów. Wiedzieliśmy, że kierując się ideą przetwarzania odpadów w taki sposób, by aż z ponad 90% z nich pozyskiwać nowe surowce w sposób bezemisyjny i nieszkodliwy dla otoczenia, możemy dojść do sytuacji, kiedy wszyscy wygrywają – społeczności lokalne, politycy i biznes. W efekcie nasze rozwiązanie pomaga chronić środowisko, a równocześnie jest bardzo opłacalne. Można je z powodzeniem stosować zarówno w krajach rozwijających się jak i rozwiniętych. Żadna znana nam technologia nie ma tak znaczącego, pozytywnego wpływu zarówno na efekt ekologiczny, ekonomiczny, jak i mierzony parametrami gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki zagospodarowaniu puszki aluminium, którą wyciągamy z odpadów oszczędzamy 98% kosztów energii do wyprodukowania nowej, dla szkła ten wskaźnik to 50 proc.. Dzisiaj, w Polsce, ponad 70 proc. tych surowców trafia na wysypiska.

Czy rozwiązanie to jest opatentowane? Mogą z niego korzystać inne firmy? Jeśli tak, to na jakich zasadach?
- Technologia RotoSTERIL została opatentowana. Jesteśmy właścicielem i operatorem tej technologii. Planujemy ekspansję naszej technologii zarówno przez własne projekty, jak i przez partnerstwo biznesowe lub PPP, ale także przez jej licencjonowanie na terenie danego kraju czy regionu. O takiej licencji do stosowania naszej technologii w Polsce rozmawiamy z państwowymi zakładami H.Cegielski -Poznań S.A., które zresztą produkują urządzenia do sterylizacji w oparciu o nasz patent.

Wszystko co nowe kosztuje. Czy efektem końcowym nie są większe koszty dla kupujących towary czy usługi?
- Zacznijmy od definicji – recykling oznacza odzyskanie surowców i materiałów i ich ponowne zastosowanie w gospodarce. Spalenie odpadów nie jest recyklingiem, jest tzw. odzyskiem energetycznym, dodatkowo wyjątkowo nieefektywnym. Nie tylko dlatego, że spalane bezpowrotnie są surowce wtórne, ale dlatego, że zarówno inwestycja, jak i koszty utrzymania spalarni są wysokie. Za to zapłacą mieszkańcy i miasta w postaci opłat za odbiór . My jesteśmy w stanie znacząco obniżyć koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w każdym wysokorozwiniętym kraju o minimum 30 proc.
Recykling prowadzony w tradycyjny sposób, poprzez segregację w wielu koszach, jest najczęściej deficytowy, więc wspierają go wysokie opłaty ponoszone przez mieszkańców. W skali krajów problemy stwarza logistyka, duży poziom zanieczyszczeń wszystkich frakcji, niska jakość i cena uzyskiwanych surowców. W USA przetwórcy odpadów i recyklerzy bankrutują, gdyż system oparty o niskie ceny za odpad - wynikające z łatwego dostępu do tanich wysypisk - powoduje, że wahnięcia w cenach surowców, co przekreśla ekonomikę recyklingu. Nasze rozwiązanie pozwala zagospodarować w bardzo ekologiczny sposób dowolnie duży strumień odpadów i uzyskać pożądane przez przemysł czyste, jednorodne surowce. Nakłady są niskie, korzyści ekonomiczne i środowiskowe – ogromne. Zyskują wszyscy. Ochrona środowiska nie musi oznaczać coraz większych nakładów i wyrzeczeń. Nasz przykład pokazuje, że może być to biznes. Służący środowisku, mieszkańcom, a przy tym bardzo opłacalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu