Polska inwestuje miliardy w zieloną energię. Wielkie zmiany na horyzoncie do 2040 roku

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas spotkania marszałka Sejmu z przedstawicielami Rady Ministrów
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas spotkania marszałka Sejmu z przedstawicielami Rady Ministrów PAP/Marcin Obara
Najnowsze prognozy i analizy przedstawione przez minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, na konferencji Forum Energii i INETTT, rzucają światło na skalę wyzwania, jakie stoi przed krajem. Kraj, którego energetyka wciąż opiera się na węglu, musi przejść głębokie zmiany, by sprostać nowym wymaganiom. Jakie są kluczowe aspekty tej transformacji i jakie wyzwania nas czekają?
  • Polska gospodarka a wyzwania energetyczne
  • Inwestycje na miarę nowych czasów
  • Krajowy Plan Odbudowy

Walka o przyszłość: Polska gospodarka a wyzwania energetyczne

Polska gospodarka, znacząco oparta na węglu, stoi przed koniecznością głębokiej transformacji.

Z różnych powodów polska gospodarka jest nadal bardzo energochłonna i nasza zależność od węgla jest nadal wysoka - podkreśla minister Pełczyńska-Nałęcz.

Jest to o tyle istotne, że udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi około 50 procent. Taka struktura produkcji nie tylko wpływa na środowisko, ale również stawia Polskę przed wyzwaniami związanymi z przestrzeganiem międzynarodowych norm środowiskowych.

Transformacja energetyczna nie jest procesem nowym, jednak jak zauważa minister, "dotychczasowa ścieżka transformacji w ostatnich 30 latach nie przebiegała gładko: były okresy przyspieszenia i zamrożenia działań modernizacyjnych." Teraz jednak, jak podkreśla, "czas na efektywną zmianę". „Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 50 proc.” – dodała.

Potężne inwestycje na miarę nowych czasów

Kluczowym elementem transformacji jest finansowanie.

Wdrażanie celów wyznaczonych przez Unię oznacza ogromne finansowe koszty dla naszej gospodarki. Najbardziej ambitny scenariusz szacuje ogólne inwestycje w sektorze wytwarzania energii elektrycznej na ok. 72 mld euro do 2030 r. i 177 mld euro do 2040 r. Te inwestycje są potrzebne po to, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej przy jednoczesnym przestrzeganiu restrykcyjnych wymagań środowiskowych - wyjaśnia Pełczyńska-Nałęcz.

Oprócz inwestycji w produkcję energii, wymieniono również koszt inwestycji w sieci przesyłowe energii elektrycznej oraz inwestycje infrastrukturalne w sektorze gazowym.

Finansowanie tych ambitnych celów ma pochodzić z różnych źródeł. Jak zauważa minister, transformacja jest finansowana z zasobów krajowych, budżetu państwa i budżetów samorządowych, funduszy środowiskowych i funduszy UE. "W sumie od momentu przystąpienia Polski do UE do końca 2023 r, wartość funduszy UE czy też projektów wdrażanych w ramach polityki spójności wyniosła prawie 170 mld euro. W obecnej perspektywie alokowaliśmy ponad 20 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności na cele związane z ochroną środowiska i transformacją energetyczną," podkreśla.

Krajowy Plan Odbudowy: klucz do sukcesu transformacji

Innym ważnym elementem finansowania transformacji jest Krajowy Plan Odbudowy (KPO), którego wartość wynosi blisko 60 mld euro.

Z Krajowego Planu Odbudowy finansujemy m.in. rozwój odnawialnych źródeł energii, budowę farm wiatrowych na Bałtyku, rozwój inteligentnych sieci i inwestycje w technologie wodorowe (...). Dodatkowe finansowanie jest dostępne na niskoemisyjny transport, efektywność energetyczną przedsiębiorstw oraz rozwój potencjału do produkcji samochodów elektrycznych w Polsce - wymienia Pełczyńska-Nałęcz.

Podsumowując, transformacja energetyczna w Polsce jest procesem wymagającym ogromnych inwestycji, ale jednocześnie otwierającym nowe możliwości rozwoju i modernizacji gospodarki. Wyzwania związane z finansowaniem, modernizacją infrastruktury oraz przestrzeganiem norm środowiskowych wymagają skoordynowanych działań na wielu poziomach zarządzania i polityki. Polska, korzystając z wsparcia unijnego oraz krajowych zasobów, ma szansę na skuteczną i efektywną transformację swojego sektora energetycznego.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rydzyk
NO TO BEDA WKROTCE NOWE AFERY !!!!!!!!!!!!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu