- Polska gospodarka a wyzwania energetyczne
- Inwestycje na miarę nowych czasów
- Krajowy Plan Odbudowy
Walka o przyszłość: Polska gospodarka a wyzwania energetyczne
Polska gospodarka, znacząco oparta na węglu, stoi przed koniecznością głębokiej transformacji.
Z różnych powodów polska gospodarka jest nadal bardzo energochłonna i nasza zależność od węgla jest nadal wysoka - podkreśla minister Pełczyńska-Nałęcz.
Jest to o tyle istotne, że udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi około 50 procent. Taka struktura produkcji nie tylko wpływa na środowisko, ale również stawia Polskę przed wyzwaniami związanymi z przestrzeganiem międzynarodowych norm środowiskowych.
Transformacja energetyczna nie jest procesem nowym, jednak jak zauważa minister, "dotychczasowa ścieżka transformacji w ostatnich 30 latach nie przebiegała gładko: były okresy przyspieszenia i zamrożenia działań modernizacyjnych." Teraz jednak, jak podkreśla, "czas na efektywną zmianę". „Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 50 proc.” – dodała.
Potężne inwestycje na miarę nowych czasów
Kluczowym elementem transformacji jest finansowanie.
Wdrażanie celów wyznaczonych przez Unię oznacza ogromne finansowe koszty dla naszej gospodarki. Najbardziej ambitny scenariusz szacuje ogólne inwestycje w sektorze wytwarzania energii elektrycznej na ok. 72 mld euro do 2030 r. i 177 mld euro do 2040 r. Te inwestycje są potrzebne po to, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej przy jednoczesnym przestrzeganiu restrykcyjnych wymagań środowiskowych - wyjaśnia Pełczyńska-Nałęcz.
Oprócz inwestycji w produkcję energii, wymieniono również koszt inwestycji w sieci przesyłowe energii elektrycznej oraz inwestycje infrastrukturalne w sektorze gazowym.
Finansowanie tych ambitnych celów ma pochodzić z różnych źródeł. Jak zauważa minister, transformacja jest finansowana z zasobów krajowych, budżetu państwa i budżetów samorządowych, funduszy środowiskowych i funduszy UE. "W sumie od momentu przystąpienia Polski do UE do końca 2023 r, wartość funduszy UE czy też projektów wdrażanych w ramach polityki spójności wyniosła prawie 170 mld euro. W obecnej perspektywie alokowaliśmy ponad 20 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności na cele związane z ochroną środowiska i transformacją energetyczną," podkreśla.
Krajowy Plan Odbudowy: klucz do sukcesu transformacji
Innym ważnym elementem finansowania transformacji jest Krajowy Plan Odbudowy (KPO), którego wartość wynosi blisko 60 mld euro.
Z Krajowego Planu Odbudowy finansujemy m.in. rozwój odnawialnych źródeł energii, budowę farm wiatrowych na Bałtyku, rozwój inteligentnych sieci i inwestycje w technologie wodorowe (...). Dodatkowe finansowanie jest dostępne na niskoemisyjny transport, efektywność energetyczną przedsiębiorstw oraz rozwój potencjału do produkcji samochodów elektrycznych w Polsce - wymienia Pełczyńska-Nałęcz.
Podsumowując, transformacja energetyczna w Polsce jest procesem wymagającym ogromnych inwestycji, ale jednocześnie otwierającym nowe możliwości rozwoju i modernizacji gospodarki. Wyzwania związane z finansowaniem, modernizacją infrastruktury oraz przestrzeganiem norm środowiskowych wymagają skoordynowanych działań na wielu poziomach zarządzania i polityki. Polska, korzystając z wsparcia unijnego oraz krajowych zasobów, ma szansę na skuteczną i efektywną transformację swojego sektora energetycznego.
Źródło:
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?