Polska kolej znów zyskuje na popularności. Najlepszy wynik od ponad 20 lat

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Polskie koleje obsłużyły do października 282 mln pasażerów, co jest najlepszym wynikiem od 2001 roku
Polskie koleje obsłużyły do października 282 mln pasażerów, co jest najlepszym wynikiem od 2001 roku Mariusz Kapala / Polska Press
Wysokie ceny paliw, potrzeba oszczędzania i atrakcyjne promocje na bilety sprawiają, że Polacy znów polubili podróże pociągiem. Od stycznia do października br. polskie koleje obsłużyły już 282 mln pasażerów, co jest najlepszym wynikiem od 2001 roku. Wzrost ten szczególnie widać w porównaniu do danych z czasów pandemii.

Spis treści

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport, z którego wynika, że po pandemicznym dołku nie ma już śladu, a podróże koleją stają się coraz bardziej popularne. W 2020 roku pociągami podróżowało 209 mln pasażerów, rok później było to 245 mln, natomiast do października bieżącego roku obsłużono już 282 mln pasażerów.

Rosnąca liczba pasażerów powiązana jest z większym udziałem PKP Intercity w przewozach. Od stycznia do października z usług tego przewoźnika skorzystało 17,4 proc. wszystkich pasażerów, podczas gdy w przeszłości wynik ten wahał się między 9,6 proc., a 14,9 proc. PKP IC to jedyna spółka oferująca w naszym kraju podróże pociągami dalekobieżnymi, które dominują w przewozach między największymi miastami.

W połowie listopada spółka odnotowała 50 mln obsłużonych pasażerów w tym roku, a tym samym pobiła dotychczasowy rekord – 49 mln pasażerów obsłużonych w 2019 r. Pod tym względem PKP Intercity wyprzedziło też drugiego do tej pory przewoźnika – Koleje Mazowieckie, oferującego regionalne przewozy na terenie województwa mazowieckiego. Pierwsze miejsce z udziałem 25,5 proc. Pasażerów zajmuje nieustannie spółka Polregio (organizująca przewozy regionalne w mniejszych województwach) - czytamy w raporcie PIE.

Czemu znów wybieramy pociągi?

Polska zalicza się do europejskich krajów z największą liczbą aut przypadających na 1000 mieszkańców. To nie oznacza jednak, że transport publiczny wkrótce przestanie być potrzebny. Przewoźnicy muszą jednak skupić się na przygotowywaniu atrakcyjnych ofert, a także skutecznych akcjach marketingowych.

W czasach szalejącej inflacji i wysokich cen paliw podróż koleją staje się atrakcyjną alternatywą dla podróży własnym samochodem. Tym sposobem oszczędzamy pieniądze, czas, a dodatkowo mamy możliwość wypoczynku w trakcie jazdy. Jak podkreśla PIE, w latach 90. kolej cieszyła się dużo większą popularnością niż obecnie, lecz wtedy nie istniało wiele innych propozycji, a na 1000 mieszkańców średnio przypadało zaledwie 138 aut.

52 proc. ankietowanych przez PIE deklaruje gotowość do częstszych podróży transportem publicznym lub rowerem. Mimo podwyżek cen biletów oferty przewoźników nadal prezentują się atrakcyjnie w porównaniu z innymi środkami transportu.

Akcje promocyjne napędzają kolej

Dobre wyniki odnotowane jesienią na kolei to także efekt atrakcyjnych akcji promocyjnych. W październiku PKP Intercity udostępniło ponad milion tanich biletów w ramach ofert Promo i Super Promo. Podczas trwającej do końca listopada promocji można było podróżować między innymi z Warszawy do Krakowa za 19 złotych, a z Lublina do Warszawy za jedyne 17 złotych.

Duża popularność akcji promocyjnej sprawiła, że PKP zdecydowało się podnieść w listopadzie pulę o dodatkowe 200 tys. sztuk. Tanie bilety miały natomiast wpływ na liczbę przewiezionych pasażerów.

W październiku PKP Intercity wybrało 5,2 mln podróżnych, co było wynikiem o ponad 23 proc. wyższym w porównaniu do października 2019 roku, który był zresztą wcześniej rekordowy, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych biletów.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu