Polska prezydencja zleca raport o wpływie rezygnacji z rosyjskiego LNG

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Wycofanie się z importu rosyjskiego gazu skroplonego nie znalazło się w najnowszym pakiecie sankcji. / zdjęcie ilustracyjne
Wycofanie się z importu rosyjskiego gazu skroplonego nie znalazło się w najnowszym pakiecie sankcji. / zdjęcie ilustracyjne Markus Rantala / Makele-90 / wikimedia.commons / creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Polska prezydencja w Unii Europejskiej zleciła Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) przygotowanie szczegółowego raportu dotyczącego potencjalnych skutków rezygnacji z importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Rosji na ceny gazu w Europie. Informację tę przekazała ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska podczas spotkania w Brukseli.

Spis treści

Zbadanie wpływu wycofania się z importu rosyjskiego LNG na ceny gazu jednym z priorytetów polskiej prezydencji

Podczas posiedzenia komisji do spraw przemysłu i energii ITRE w Parlamencie Europejskim, ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przedstawiła priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Wśród nich znalazło się zlecenie raportu ACER, który ma zbadać, jak wycofanie się z importu rosyjskiego LNG wpłynie na europejski rynek gazu.

Poprosiliśmy i będzie raport specjalny ACER na temat tego, czy wycofanie się z importu rosyjskiego LNG do krajów członkowskich wpłynie i ewentualnie jak na ceny gazu w Europie – powiedziała Hennig-Kloska.

Polska i kraje bałtyckie za objęciem sankcjami rosyjskiego LNG

Dyskusje na temat objęcia rosyjskiego LNG sankcjami były częścią rozważań nad 16. pakietem sankcyjnym. Polska oraz kraje bałtyckie niezmiennie opowiadają się za takim rozwiązaniem. Mimo to, wycofanie się z importu rosyjskiego gazu skroplonego nie znalazło się w najnowszym pakiecie sankcji, który ma zostać zatwierdzony przez ministrów spraw zagranicznych na posiedzeniu Rady UE w Brukseli.

W dyskusjach, w których uczestniczyłam w Radzie ds. Energii jest to podnoszone często przez kraje członkowskie - podkreśliła Hennig-Kloska, dodając, że stabilność cen i dostaw jest kluczowa.

Zwiększenie niezależności energetycznej Europy wymaga dywersyfikacji źródeł dostaw energii

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka zaznaczyła, że polska prezydencja oczekuje na przedstawienie przez Komisję Europejską mapy drogowej dotyczącej pełnego odejścia od importu rosyjskich paliw, której publikacja planowana jest na grudzień. Podkreśliła, że zwiększenie niezależności energetycznej Europy wymaga dywersyfikacji źródeł dostaw energii.

Prezydencja będzie dążyła do tego, aby nasze relacje z partnerami zagranicznymi, którzy gwarantują nam niezakłócone dostawy energii układały się harmonijnie i nie prowadziły do szoków cenowych, takich jak ten wywołany w latach 2022 i 2023 przez Rosję – mówiła Czarnecka.

Ministrowie mają przyjąć konkluzje dotyczące planu Komisji Europejskiej w czerwcu, co zbiegnie się z końcem polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Źródło: Magdalena Cedro / PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu