Spis treści
Wzrost cen w styczniu 2025 nie napawa optymizmem
Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane, które wskazują, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły w styczniu 2025 roku o 5,3% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. W porównaniu do grudnia 2024 roku, ceny wzrosły o 1,0%.
Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważył, że w raporcie szczególnie wyróżniają się ceny energii.
– W tym roku wzrost cen w Polsce będzie jednym z najwyższych wśród krajów Unii Europejskiej, choć różnice w porównaniu do strefy euro będą umiarkowane– ocenił ekspert.
Wpływ cen żywności i energii na poziom inflacji
Ekonomista podkreślił, że przyspieszenie inflacji z 4,7% do 5,3% na przestrzeni roku było spowodowane przede wszystkim wzrostem cen żywności, które zwiększyły się z 4,8% do 5,5% rok do roku. Zwrócił również uwagę na rosnące koszty energii, które były wyższe o 13,2% w porównaniu do poprzedniego roku.
– To między innymi efekt wyższej opłaty dystrybucyjnej w przypadku cen gazu. Inflacja bazowa wyniosła 4,1%, a wzrost cen usług nadal dominuje – dodał Sebastian Sajnóg.
Prognozy na przyszłość
Sebastian Sajnóg przewiduje, że w nadchodzących miesiącach tempo wzrostu cen pozostanie wysokie.
– Oczekujemy szybszego wzrostu cen towarów przemysłowych. W strefie euro zakończył się okres deflacji cen producentów, co wpłynie na presję kosztową. Znaczące spadki inflacji przewidujemy dopiero w drugiej połowie roku, co będzie efektem wolniejszego wzrostu cen usług. Niższe tempo wzrostu wynagrodzeń powinno ograniczać presję inflacyjną– wskazał analityk.
W jego ocenie, Polska w 2025 roku pozostanie w czołówce krajów UE z najwyższą inflacją, jednak różnice w stosunku do krajów zachodnich będą umiarkowane.
– Prognozy ekonomistów ankietowanych przez Focus Economics wskazują, że średnioroczna inflacja wyniesie 4,2%, podczas gdy w strefie euro będzie to 3,5% –podsumował Sebastian Sajnóg.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank, który zajmuje się przygotowywaniem raportów, analiz i rekomendacji dotyczących kluczowych aspektów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Źródło: PAP
