Polska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią. Co to oznacza?

OPRAC.: MB
Polska zamknęła współpracę transgraniczną z tymi państwami. W odpowiedzi na inwazję wojsk rosyjskich, wspomaganych przez Białoruś, na Ukrainę
Polska zamknęła współpracę transgraniczną z tymi państwami. W odpowiedzi na inwazję wojsk rosyjskich, wspomaganych przez Białoruś, na Ukrainę Adam Jankowski/ Polska Press
– Polska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią w ramach unijnych programów – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Oznacza to zawieszenie przez Polskę płatności dla rosyjskich i białoruskich partnerów w ramach programów Polska-Rosja i Polska-Białoruś, Ukraina.

– W wyniku sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję i Białoruś z powodu inwazji na Ukrainę, Polska zamknęła współpracę transgraniczną z tymi państwami. W odpowiedzi na inwazję wojsk rosyjskich, wspomaganych przez Białoruś, na Ukrainę, Komisja Europejska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią – poinformowano w komunikacie.

Jak wyjasniono, oznacza to zawieszenie przez Polskę płatności dla rosyjskich i białoruskich partnerów w ramach programów Polska– Rosja i Polska-Białoruś, Ukraina. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni funkcję Instytucji Zarządzającej dla obu programów.

Zawieszenie współpracy obejmuje łącznie dziewięć programów Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa na lata 2014-2020 z udziałem Rosji i Białorusi oraz program współpracy transnarodowej Interreg Region Morza Bałtyckiego – również wdrażany z udziałem Polski – podano.

– Nasze prace w kontekście nowej edycji programów współpracy transgranicznej na granicach zewnętrznych UE koncentrujemy na Ukrainie. Nie widzę możliwości kontynuowania współpracy z Rosją i Białorusią – podsumował minister Puda, cytowany w komunikacie.

Jednocześnie dodał, że jest to decyzja, której "oczekiwano".

Współpraca transgraniczna, czyli współpraca międzynarodowa

– Współpraca transgraniczna jest formą współpracy międzynarodowej, której zasadniczym celem jest zniesienie ograniczeń, wynikających z istnienia granic państwowych – czytamy na stronach rządowych.

Jest to "szerokie spektrum aktywności międzynarodowej rządowych i samorządowych władz terytorialnych szczebla regionalnego i lokalnego". Ponadto współpraca transgraniczna gwarantuje stabilność, oraz zapewnia partnerski i zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny.

Niezawodny sprzęt w najlepszych cenach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu