– W wyniku sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję i Białoruś z powodu inwazji na Ukrainę, Polska zamknęła współpracę transgraniczną z tymi państwami. W odpowiedzi na inwazję wojsk rosyjskich, wspomaganych przez Białoruś, na Ukrainę, Komisja Europejska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią – poinformowano w komunikacie.
Jak wyjasniono, oznacza to zawieszenie przez Polskę płatności dla rosyjskich i białoruskich partnerów w ramach programów Polska– Rosja i Polska-Białoruś, Ukraina. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni funkcję Instytucji Zarządzającej dla obu programów.
Zawieszenie współpracy obejmuje łącznie dziewięć programów Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa na lata 2014-2020 z udziałem Rosji i Białorusi oraz program współpracy transnarodowej Interreg Region Morza Bałtyckiego – również wdrażany z udziałem Polski – podano.
– Nasze prace w kontekście nowej edycji programów współpracy transgranicznej na granicach zewnętrznych UE koncentrujemy na Ukrainie. Nie widzę możliwości kontynuowania współpracy z Rosją i Białorusią – podsumował minister Puda, cytowany w komunikacie.
Jednocześnie dodał, że jest to decyzja, której "oczekiwano".
Współpraca transgraniczna, czyli współpraca międzynarodowa
– Współpraca transgraniczna jest formą współpracy międzynarodowej, której zasadniczym celem jest zniesienie ograniczeń, wynikających z istnienia granic państwowych – czytamy na stronach rządowych.
Jest to "szerokie spektrum aktywności międzynarodowej rządowych i samorządowych władz terytorialnych szczebla regionalnego i lokalnego". Ponadto współpraca transgraniczna gwarantuje stabilność, oraz zapewnia partnerski i zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny.
