Prezes NBP: Będziemy nadal podnosić stopy procentowe

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Kontynuujemy konsekwentnie rozpoczęte w październiku ubiegłego roku działania – mówił prezes NBP.
– Kontynuujemy konsekwentnie rozpoczęte w październiku ubiegłego roku działania – mówił prezes NBP. Adam Jankowski/ Polska Press
– Cała Rada jest zdeterminowana, żeby w jak najkrótszym czasie, zgodnie z kanonami sztuki polityki pieniężnej, doprowadzić inflację do normalnego poziomu – powiedział prezes NBP.

– RPP ponownie podwyższyła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do poziomu 3,5 proc. Kontynuujemy więc konsekwentnie rozpoczęte w październiku ubiegłego roku działania, które mają na celu ograniczenie ryzyka utrwalenia się podwyższanej inflacji – powiedział prezes NBP podczas środowej konferencji prasowej.

– Stoję przed państwem jako jastrząb na czele jastrzębi, które tworzą obecnie RPP. Cała Rada jest zdeterminowana, żeby w jak najkrótszym czasie, zgodnie z kanonami sztuki polityki pieniężnej, doprowadzić inflację do normalnego poziomu – mówił. Jednocześnie stwierdził, że "fundamenty polskiej gospodarki pozostają bardzo mocne, a koniunktura - dobra". – Nie ma żadnych zjawisk kryzysowych – tłumaczył.

– Oczywiście sytuacja jest trudna. Ulega degradacji w związku wydarzeniami za naszą wschodnią granicą. Zresztą odczuwamy to nie tylko my - kraj najbliższy, ale i cały świat. Wszędzie inflacja osiąga poziomy najwyższe od kilkudziesięciu lat albo najwyższe w historii – mówił.

Fundamenty polskiej gospodarki są silne

– Koniunktura w Polsce jest bardzo korzystna, koniunktura, czyli wzrost gospodarczy, jest bardzo korzystna – stwierdził i przypomniał, że "w czwartym kwartale 2021 roku PKB wzrósł o ponad 7 procent, a w pierwszym kwartale bieżącego roku również wyniesie około 7 proc.".

– Fundamentalnie złoty powinien być znacznie mocniejszy niż teraz. Fundamenty spowodują, że złoty będzie znacznie silniejszy niż teraz – tłumaczył.

Zeszły tydzień to było jakieś szaleństwo

– Polsce nic nie grozi. Należę do osób najlepiej poinformowanych w kraju, ze względu na pełnioną funkcję – stwierdził Glapiński w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. – Polsce absolutnie nic nie grozi, nie ma żadnych powodów do paniki, nie ma żadnych powodów do wypłacania polskich złotych z bankomatów – mówił.

– To już ustało, ale zeszły tydzień to było jakieś szaleństwo – stwierdził i dodał, że "banki nie nadążały z dowozem". – Całkowicie nieuzasadniona, głupia, niemądra fala poszła – ocenił. – Socjologiczną ciekawostką może być ta panika, od trzech dni już jej nie mamy, od dwóch dni w ogóle. Już się wszystko uspokoiło. Wszystkie bankomaty powinny być czynne, a w szczytowym momencie 20 procent nie było czynnych, bo się nie nadążało z dowozem gotówki. Całkowicie nieuzasadniona, głupia, niemądra, panikarska fala poszła – mówił.

– I socjologiczną ciekawostką jest, że ta panika była największa w wielkich miastach. Młodzi, wykształceni i w wielkich miastach - najbardziej panikarska, niemądra część naszego społeczeństwa jak się okazało – stwierdził. Jak przyznał, "wystarczyło wyjechać 50 kilometrów poza Warszawę, żeby zobaczyć, że przy bankomatach w ogóle nie ma kolejek, ani na stacjach benzynowych". – Nie było żadnego powodu do tej paniki – dodał.

Prezes NBP zapewnił, że nie zabraknie ani złotych, ani dewiz, a system finansowy jest bezpieczny i stabilny.

"Podwyżka o 75 pb. jest najbardziej rozsądnym posunięciem"

– Podwyżka o 75 pb. jest najbardziej rozsądnym posunięciem. Zrobiliśmy to, żeby pokazać, że wojna dużo zmieniła. Ta wojna przynajmniej o 2 p. proc. podwyższa inflację. To jest zmiana, my na nią szybko reagujemy – tłumaczył.

– Wszystko wskazuje na to, że na najbliższych posiedzeniach będziemy nadal podnosić stopy procentowe NBP – mówił. Jednocześnie stwierdził, że "istnieje pułap stóp procentowych, który byłby negatywny dla gospodarki", jednak nie wskazał, do jakiego poziomu może dojść. –Mówiliśmy o 4-4,5 proc., dzisiaj bym to podwyższył – stwierdził.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 3,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 4,00% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 3,00% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 3,55% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 3,60% w skali rocznej;

Raty kredytów nawet o kilkaset złotych w górę

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, podwyżka stóp procentowych do poziomu 3,5 proc. jest szczególnie dotkliwa dla osób, które zaciągnęły złotowy kredyt mieszkaniowy stosunkowo niedawno.

– Decyzja RPP z 8 marca br., o kolejnej już od października 2021 r. podwyżce stóp procentowych, bezpośrednio wpłynie na spadek dostępności kredytu mieszkaniowego, ponieważ jeszcze bardziej ograniczy zdolność kredytową – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

– Po ostatniej podwyżce stóp przez RPP, czyli wzroście stóp procentowych o 75 punktów bazowych, przy takich samych założeniach, rata osiągnie poziom ok. 2168 zł, jeśli WIBOR 6M wyniesie 5,05 proc. – przy założeniu, że WIBOR wzrośnie do takiego poziomu – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Agnieszka Łuczak, ekspertka kredytowa Lendi.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie