Jest decyzja ws. stóp procentowych. Koniec marzeń o tańszych kredytach?

Maciej Badowski
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej podczas lutowego posiedzenia utrzymała stopy procentowe bez zmian.
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej podczas lutowego posiedzenia utrzymała stopy procentowe bez zmian. Adam Jankowski
Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. Obecne stanowisko rady wydaje się jasne i dopóki nie zauważymy szczytu inflacji, dyskusja na temat obniżek nie może się rozpocząć – komentuje dla Strefy Biznesu Michał Stajniak z XTB. Niemniej nie jest wykluczone, że takie dyskusje rozpoczną się już za miesiąc, kiedy to poznamy najnowszą projekcję inflacyjną.

Spis treści

RPP w lutym 2025 utrzymała stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. Decyzja ta wynika z wciąż podwyższonej inflacji oraz niepewności co do tempa ożywienia gospodarczego. – Mimo że dynamika cen spada, RPP nie chce ryzykować przedwczesnego luzowania polityki pieniężnej, zwłaszcza w obliczu niepewnej sytuacji globalnej i możliwego spowolnienia wzrostu gospodarczego – komentuje dla portalu strefabiznesu.pl Dawid Róg, ekspert Lendi.

Jednocześnie zauważa, że Rada może chcieć ocenić wpływ dotychczasowej polityki na rynek kredytowy i konsumpcję, zanim podejmie decyzję o ewentualnym rozpoczęciu cyklu obniżek.

Również Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB w rozmowie ze Strefą Biznesu przyznaje, że wynik drugiego w tym roku posiedzenia RPP nie był zaskoczeniem.

– Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian. Ostatnio stopy obniżone były w październiku 2023 roku. Obecne stanowisko rady wydaje się być jasne i dopóki nie zauważymy szczytu inflacji, dyskusja na temat obniżek nie może się rozpocząć – tłumaczy.

Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce?

– Niemniej nie jest wykluczone, że takie dyskusje rozpoczną się już za miesiąc, kiedy to poznamy najnowszą projekcję inflacyjną – podkreśla.

Przy okazji Stajniak przypomina, że żyjemy w tym momencie w ogromnej niepewności związanej z taryfami celnymi ze Stanów Zjednoczonych. – Banki centralne na całym świecie wskazują na trudność w prognozowaniu przyszłości i wstrzymują się z kolejnymi decyzjami, choć jeszcze niedawno wskazywano, że obniżka w Polsce może mieć miejsce na przełomie czerwca i lipca – zauważa. – To w tym momencie te oczekiwania przesuwają się na dalszą część roku – prognozuje.

– Rynki zwrócą teraz uwagę na czwartkową konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, która może dostarczyć wskazówek co do dalszej polityki Rady. Ważne będą również nowe prognozy inflacyjne NBP, które zostaną opublikowane w marcu. To one mogą stać się kluczowym argumentem dla przyszłych decyzji RPP – jeśli wskażą szybszy powrót inflacji do celu, presja na obniżki stóp wzrośnie. Z kolei utrzymanie się podwyższonej inflacji bazowej lub oznaki większej presji cenowej mogą skłonić Radę do dłuższego utrzymywania restrykcyjnej polityki pieniężnej – dodaje kolei Róg.

Wpływ decyzji RPP na rynek finansowy

– Decyzja RPP może mieć umiarkowany wpływ na rynek finansowy. Brak zmian stóp procentowych jest zgodny z oczekiwaniami, więc reakcja złotego i rynku obligacji może być ograniczona – dodaje Róg. – Inwestorzy będą jednak analizować ton komunikatu oraz wskazówki dotyczące przyszłych działań – zaznacza.

– Jeśli Rada zasugeruje dłuższą pauzę w cyklu decyzyjnym, może to wspierać stabilność złotego, podczas gdy bardziej gołębia retoryka mogłaby zwiększyć oczekiwania na wcześniejsze obniżki i osłabić krajową walutę – wyjaśnia.

Złoty pozostaje mocny, ale jest to związane ze zmniejszonym ryzykiem taryf na Polskę i Europę. Jeśli groźba ta powróci, nie można wykluczyć tego, że USD/PLN wzrośnie ponownie do najwyższych poziomów od wielu miesięcy. Obecnie znajdujemy się na poziomie 4, 05 groszy za dolara – podsumowuje Stajniak.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po lutowym posiedzeniu RPP:

  • Stopa referencyjna – 5,75

  • Stopa lombardowa – 6,25

  • Stopa depozytowa – 5,25

  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80

  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Harmonogram posiedzeń RPP na 2025 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2025 rok:

  • 11-12 marca

  • 1-2 kwietnia

  • 6-7 maja

  • 3-4 czerwca

  • 1-2 lipca

  • 26 sierpnia – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne

  • 2-3 września

  • 7-8 października

  • 4-5 listopada

  • 2-3 grudnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu