RPP o inflacji. Wysokie ceny utrzymają się przez kolejne kwartały

Barbara Wesoła
Opracowanie:
 Wysoka inflacja będzie wynikiem m.in. wcześniejszych wzrostów cen energii oraz planowanego odmrożenia cen prądu w drugiej połowie 2025 roku.
Wysoka inflacja będzie wynikiem m.in. wcześniejszych wzrostów cen energii oraz planowanego odmrożenia cen prądu w drugiej połowie 2025 roku. Michał Suchan/Polska Press
Inflacja w Polsce wciąż pozostanie powyżej celu Narodowego Banku Polskiego – alarmuje Rada Polityki Pieniężnej. Wysokie ceny energii i rosnące koszty usług administracyjnych sprawią, że walka z inflacją potrwa dłużej, niż zakładano. RPP zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, licząc na ich stabilizujący wpływ na gospodarkę. Czy konsumenci powinni przygotować się na kolejne trudne miesiące?

Spis treści

Inflacja powyżej celu NBP

Rada Polityki Pieniężnej, po zakończonym dwudniowym posiedzeniu, poinformowała, że inflacja w najbliższych kwartałach pozostanie wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP. Główna stopa NBP, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. RPP wskazuje, że do utrzymania się wysokiej inflacji przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, wzrosty stawek akcyzy oraz cen usług administrowanych.

W ocenie Rady w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Jednocześnie podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

RPP podkreśla, że odmrożenie cen energii w drugiej połowie 2025 roku może wydłużyć okres, w którym inflacja przekracza cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. W średnim okresie, przy obecnym poziomie stóp procentowych oraz oczekiwanym stopniowym obniżaniu się dynamiki płac, inflacja powinna powrócić do celu NBP.

Wpływ polityki fiskalnej i regulacyjnej

Rada Polityki Pieniężnej zwraca uwagę na wpływ polityki fiskalnej i regulacyjnej na inflację w średnim okresie. Dalsze działania w tych obszarach będą miały istotne znaczenie dla kształtowania się inflacji. W tych warunkach RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co ma sprzyjać realizacji celu inflacyjnego.

W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza wobec spodziewanego ożywienia gospodarczego i niskiego bezrobocia – zaznaczyła RPP w komunikacie.

RPP zadeklarowała, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Rada przypomniała, że zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, w 2024 roku dynamika PKB wyniosła 2,9 proc., co wskazuje na prawdopodobne przyspieszenie rocznego wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale.

Rynek pracy i dynamika wynagrodzeń

Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie oraz wysoka liczba pracujących. Jednak RPP zauważa, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 roku było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie, co wpływa na wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii.

W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie – stwierdzono w komunikacie Rady.

RPP odnosi się także do poziomu inflacji w grudniu ubiegłego roku, kiedy wyniosła 4,7 proc., co było na tym samym poziomie co w listopadzie. Wzrost inflacji w drugiej połowie 2024 roku względem pierwszej połowy ubiegłego roku wynikał głównie z podwyżek administrowanych cen nośników energii oraz wyższej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych.

Wzrost inflacji w II połowie 2024 r. względem I połowy ub.r. wynikał głównie z podwyżek administrowanych cen nośników energii, a także – choć w mniejszym stopniu – z wyższej rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych. Jednocześnie na podwyższonym poziomie utrzymuje się wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii, głównie ze względu na wysoką dynamikę cen usług. Przyczynia się do tego wysoka dynamika wynagrodzeń, w tym w związku z podwyższeniem płac w sektorze publicznym. Roczna dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu pozostaje przy tym ujemna – oceniła RPP.

RPP pozostaje w gotowości do podejmowania dalszych decyzji w zależności od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. W obecnych warunkach utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie ma wspierać realizację celu inflacyjnego w średnim okresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu