Stopy procentowe bez zmian, ale czy to cisza przed burzą?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Ekonomiści ING zwracają uwagę, że rosnący dysparytet stóp procentowych między Polską a strefą euro wzmacnia złotego.
Ekonomiści ING zwracają uwagę, że rosnący dysparytet stóp procentowych między Polską a strefą euro wzmacnia złotego. Mariusz Kapala/Polska Press
Eksperci z sektora finansowego prognozują, że lipcowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego będzie kluczowym momentem dla decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżek stóp procentowych. Choć inflacja bazowa spada, a proces dezinflacji postępuje, RPP utrzymuje ostrożne podejście i pozostawia stopy na dotychczasowym poziomie. Banki przewidują, że pierwsze cięcia mogą nastąpić w połowie roku, ale ich skala i tempo pozostają niepewne.

Spis treści

Stopy procentowe bez zmian. Rynek czeka na dalsze kroki

Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna stopa referencyjna NBP wynosi 5,75 proc., stopa lombardowa 6,25 proc., a stopa depozytowa 5,25 proc. Jest to już kolejne posiedzenie, na którym nie dokonano zmian w polityce pieniężnej – ostatnia obniżka miała miejsce w październiku 2023 roku.

Ekonomiści zauważają, że RPP w swoim komunikacie utrzymuje „jastrzębi” ton. Analitycy PKO BP zwrócili uwagę na wzmożoną niepewność dotyczącą perspektyw globalnej gospodarki oraz inflacji w krajach rozwiniętych, co może wpłynąć na przyszłe decyzje banku centralnego.

Czy warunki do obniżek spełnią się w II kwartale?

Eksperci PKO BP uważają, że RPP może nadmiernie obawiać się trwałości wzrostu inflacji w 2025 roku, wskazując na spadającą inflację bazową.

Obawy RPP o skalę i trwałość wzrostu inflacji w 2025 r. pozostają nadmierne, a spadek inflacji bazowej na koniec 2024 r. sugeruje, że proces dezinflacji postępuje – ocenili analitycy PKO BP.

Ich zdaniem, warunki wskazywane przez RPP jako kluczowe dla rozpoczęcia obniżek stóp procentowych, czyli trwały spadek inflacji w kierunku celu, mogą zostać spełnione już w drugim kwartale 2025 roku. Jednak dla większości członków RPP kluczowa będzie lipcowa projekcja inflacyjna NBP.

Mamy nadzieję, że na jutrzejszej konferencji prasowej poznamy aktualne spojrzenie Rady. Niemniej jednak, jeśli retoryka Prezesa NBP nie zostanie złagodzona, to dokonamy rewizji prognozy obniżek stóp - pierwsza obniżka na posiedzeniu w lipcu, łączna skala cięć w 2025 r. wynosząca 75 pb – wskazali eksperci PKO BP.

ING: Możliwe obniżki o 50-100 punktów bazowych

Główny ekonomista ING, Rafał Benecki, ocenia, że w połowie 2025 roku kontekst zarówno krajowy, jak i globalny pozwoli na rozpoczęcie dyskusji o obniżkach stóp procentowych.

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Rady (...) praktycznie wykluczają możliwość zmiany parametrów polityki pieniężnej przez następne kilka miesięcy. Spodziewamy się jednak, że w połowie roku kontekst krajowy i zagraniczny umożliwi dyskusję o obniżkach stóp. Wciąż zakładamy cięcia o 50-100 pb w 2025 roku – ocenił Benecki.

Zdaniem ING inflacja w Polsce może spadać szybciej, niż prognozował NBP.

Prognozy banku dotyczące inflacji w czwartym kwartale 2025 r., tj. po zniesieniu tarcz energetycznych, są znacznie niższe niż te prezentowane przez prezesa NBP na poprzednim posiedzeniu – dodał Benecki.

ING podkreśla również, że umocnienie złotego może przyspieszyć moment powrotu inflacji do celu NBP.

Jastrzębia retoryka RPP a oczekiwania rynków

Zarówno PKO BP, jak i ING zauważają, że ton komunikatu RPP po ostatnim posiedzeniu pozostaje „jastrzębi” i nie wskazuje na szybkie luzowanie polityki pieniężnej.

Ton oficjalnego komunikatu po posiedzeniu RPP postrzegamy jako jastrzębi, podobnie jak poprzedni komunikat i dwa ostatnie wystąpienia Prezesa NBP. (...) Po styczniowym wystąpieniu, jastrzębi przekaz Prezesa NBP nie znalazł jednak odzwierciedlenia w wycenach rynkowych. Rynki finansowe wyceniają 90 pb cięć do końca 2025 i 150 pb do końca 2026 roku – przekazał Benecki.

Ekonomiści ING zwracają także uwagę, że rosnący dysparytet stóp procentowych między Polską a strefą euro wzmacnia złotego.

Rosnący dysparytet stóp procentowych między Polską a strefą euro jest silnym wsparciem dla złotego. Wynika to z dotychczasowych i oczekiwanych decyzji banków centralnych – podkreślił Benecki.

Czy RPP zdecyduje się na obniżki?

Eksperci podkreślają, że choć obecnie RPP utrzymuje restrykcyjne podejście do polityki pieniężnej, to w drugiej połowie roku może otworzyć się przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

Kluczowym momentem będzie lipcowa projekcja inflacyjna NBP, która pokaże, czy inflacja faktycznie obniża się w tempie umożliwiającym cięcia stóp.

Obecne prognozy zakładają, że pierwsza obniżka może nastąpić w lipcu, a łączna skala cięć w 2025 roku może wynieść od 50 do nawet 100 pb. Jednak wszystko zależy od dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej i polityki banku centralnego.

Czy RPP zdecyduje się na złagodzenie polityki pieniężnej, czy pozostanie przy „jastrzębim” stanowisku? Na odpowiedź poczekamy co najmniej kilka miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu