Spis treści
Rekordowe wyniki w ruchu pasażerskim
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku, Lotnisko Chopina może pochwalić się obsłużeniem 14 mln 82 tys. 87 pasażerów, co oznacza wzrost o blisko 13% w porównaniu do analogicznego okresu w rekordowym dotąd roku 2019. Sierpień przyniósł szczególnie imponujące liczby, z 2 mln 176 tys. 633 podróżnymi przekraczającymi bramki portu, co stanowi wzrost o 12% w porównaniu do sierpnia sprzed pięciu lat. Największy ruch odnotowano w piątek, 2 sierpnia, kiedy to port obsłużył 78 tys. 248 osób.
Aktualne prognozy zakładają, że rok zamkniemy z wynikiem ponad 21 mln obsłużonych podróżnych - podkreślił Andrzej Ilków, prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych.
Nowe połączenia na Lotnisku Chopina
W sierpniu br. Lotnisko Chopina odnotowało również rekord w liczbie lotów czarterowych, które stanowiły 19 proc. wszystkich pasażerów, z ponad 471 tys. osób korzystających z tego rodzaju usług. W ruchu Schengen podróżowało ponad 1,38 mln osób, a w ramach strefy Non Schengen - 793 tys. Najpopularniejszymi destynacjami były Londyn, Amsterdam, Paryż, Frankfurt oraz Kopenhaga, natomiast wśród rejsów czarterowych prym wiodły Antalya, Marsa Alam, Burgas, Rodos i Hurghada.
Inwestycje w bezpieczeństwo i komfort pasażerów
Lotnisko Chopina nie spoczywa na laurach, planując wdrożenie nowych rozwiązań mających na celu podniesienie standardów bezpieczeństwa, komfortu i efektywności obsługi podróżnych. Wśród zapowiedzianych inwestycji znajduje się montaż samoobsługowych bramek, tzw. self-boarding gate, oraz stanowisk do samodzielnego nadawania bagażu rejestrowanego.
Po zakończeniu sezonu letniego zaczniemy montaż samoobsługowych bramek, przy wyjściach do samolotu – czyli tzw. self-boarding gate. Pracujemy także nad wdrożeniem stanowisk do samodzielnego nadawania bagażu rejestrowanego oraz nad zakupem skanerów 3D, które przyspieszą proces kontroli bezpieczeństwa. Te innowacje mają na celu poprawę bezpieczeństwa, komfortu i efektywności obsługi naszych pasażerów - powiedział Andrzej Ilków.
Rozszerzenie oferty lotów i certyfikacja ekologiczna
Kolejnym krokiem w rozwoju portu jest wprowadzenie nowych połączeń z Bliskiego Wschodu. W grudniu tego roku linia Air Arabia uruchomi loty do Szardży pięć razy w tygodniu, a Etihad Airways planuje połączenia do Abu Zabi od początku lata 2025 roku. Ponadto, Lotnisko Chopina ponownie uzyskało certyfikat Airport Carbon Accreditation (ACA), potwierdzający spełnienie rygorystycznych wymogów programu w zakresie redukcji śladu węglowego.
Lotnisko Chopina w Warszawie, obsługujące w 2023 roku 18,5 mln pasażerów, kontynuuje swoją misję bycia wiodącym portem lotniczym w Polsce, z naciskiem na rozwój infrastruktury, wprowadzanie nowych technologii i rozszerzanie oferty lotów, by sprostać rosnącym oczekiwaniom podróżnych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
