- Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2021 roku zwiększył się realnie o 10,9 proc. rok do roku, wobec spadku o 8,3 proc. w analogicznym okresie 2020 r.- podaje Główny Urząd Statystyczny.
- Polska gospodarka odrobiła pandemiczne straty!- komentują eksperci Banku PKO Banku Polskiego i dodają, że "jesteśmy na ścieżce szybkiego wzrostu."
- Odbiliśmy się szybciej niż nasi partnerzy handlowi. Silna była naszym zdaniem zarówno konsumpcja jak i inwestycje- zwracają uwagę analitycy ING Banku Śląskiego.
Opublikowane w piątek przez GUS dane mają charakter wstępny i podlegać będą regularnym rewizjom. - Przy tak dużej amplitudzie wahań odczyt w końcu miesiąca może się różnić. Póki co przeszarżowaliśmy z prognozą 12%, choć wydawała się konserwą- komentują eksperci mBanku.
5 proc. inflacja potwierdzona
- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,0 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,2 proc. i towarów – o 4,6 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4 proc. (w tym usług – o 0,8 proc. i towarów – o 0, proc._- podał w piątek 13 sierpnia GUS.
Analitycy PKO Banku Polskiego wskazują, że wzrost inflacji bazowej w VII wynikał w dużej mierze z czynników pandemicznych. - Ceny wyjazdów zagranicznych wzrosły o 10,7 proc. r/r vs -6,5 proc. r/r w VI. Turystyka krajowa odnotowała wzrost cen o 8,0 proc. r/r vs 6,0 proc. r/r w VI.
Z koeli w sektorze HoReCa inflacja przyspieszyła do 6,1 proc. r/r z 5,7 proc. w VI.
Polska szybko odbudowuje rynek pracy
Jak wynika z najnowszego raportu OECD „Employment Outlook” (perspektywy zatrudnienia)- Polska znalazła się w czwórce krajów wysoko rozwiniętych, które najszybciej mogą powrócić do poziomu liczby miejsc pracy sprzed pandemii. Chodzi o Australię, Japonię, Nową Zelandię oraz Polskę.
- Powinno to zająć półtora roku, czyli mniej więcej aktualnie ten poziom powinien się wyrównywać, co widać w statystykach dotyczących polskiego rynku pracy. W czerwcu 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc.w porównaniu rok do roku i wyniosło 6359,3 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 9,8 proc. rok do roku i wyniosło 5802,42 zł brutto- wskazują eksperci Personnel Service.
Za nami plasują się Niemcy, Grecja i Korea, które odbudują poziom zatrudnienia do stanu sprzed pandemii w niecałe dwa lata. Austria, Dania i Szwecja będą potrzebowały 2,5 roku. Ostatnie w zestawieniu są Islandia oraz Izrael, które potrzebują ponad 5 lat. Nasi południowi sąsiedzi, czyli Czechy odbudują swój poziom zatrudnienia za pięć lat.