Druga fala pandemii koronawirusa sprawiła, że przedsiębiorcy znów potrzebują pomocy. Wiele branż liczy straty i szuka dodatkowych środków na finansowanie działalności.
- Już podczas pierwszej fali pandemii, uruchomiliśmy fundusz pomocowy dla łódzkich przedsiębiorców. Nadal funkcjonuje i nieprzerwanie przyjmuje wnioski. Ciągle mamy jeszcze środki do rozdysponowania – informuje Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ.
Poręczenie pomaga w uzyskaniu kredytu lub pożyczki. Jest wiarygodne dla banków i instytucji pożyczkowych, dlatego przedsiębiorca musi jedynie przedłożyć uzupełnienia zabezpieczenia kredytu.
- Formalności ograniczyliśmy do minimum. Trzeba wypełnić tylko jeden prosty wniosek. Zostanie on rozpatrzony wspólnie z instytucjami udzielającymi pożyczek. Maksymalna kwota poręczenia to 500 tysięcy złotych. Poręczenie może stanowić nie więcej niż 80% pożyczki – tłumaczy Marek Cieślak, Prezes Zarządu Bionanoparku.
Kontakt z funduszem nawiązało już ponad 100 przedsiębiorców z bardzo różnych branż m.in. budowlanej, gastronomicznej, spożywczej, odzieżowej, poligraficznej, biotechnologicznej, a także przedsiębiorstwa świadczące usługi transportowe, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi doradztwa finansowego i prawnego, usługi edukacyjne, usługi w zakresie mechaniki samochodowej oraz usługi zdrowotne.
- Przekrój naszych klientów pokazuje, jak bardzo ta pomoc jest dziś potrzebna. Zawirowania związane z pandemią dotykają praktycznie każdej dziedziny gospodarki. Dlatego tak ważne są działania, które pomogą przedsiębiorcom utrzymać miejsca pracy – dodaje Marek Cieślak.
Łódzki Fundusz Poręczeń Kredytowych udziela poręczeń przedsiębiorstwom, w szczególności mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, posiadającym na terenie Łodzi:
- siedzibę lub oddział - zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo
- stałe lub dodatkowe stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej - zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo
- adres zamieszkania lub adres do doręczeń, w przypadku, gdy Przedsiębiorca nie posiada ujawnionego w CEIDG stałego lub dodatkowego stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej - zgodnie z wpisem do CEIDG,
