Ponad 77 mln euro z funduszy norweskich na innowacje w Polsce

Maciej Badowski
Opracowanie:
Od 2014 roku na ponad 80 innowacyjnych projektów z udziałem ok. 1650 naukowców przeznaczono ok. 337 mln zł z funduszy norweskich.
Od 2014 roku na ponad 80 innowacyjnych projektów z udziałem ok. 1650 naukowców przeznaczono ok. 337 mln zł z funduszy norweskich. Jakub Steinborn/ Polska Press
Od 2014 roku Polska otrzymała ponad 77 mln euro na realizację ponad 80 innowacyjnych projektów, angażując w ich rozwój około 1650 naukowców. To efekt wsparcia z funduszy norweskich.

Spis treści

Program „Badania Stosowane" - motor innowacji

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśla znaczenie programu „Badania Stosowane" dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań w Polsce. Program ten, uruchomiony dzięki funduszom norweskim, skupia się na finansowaniu projektów badawczych, które mają realny wpływ na różne sektory gospodarki oraz na społeczeństwo. Od 2014 roku, dzięki temu programowi, możliwe było zrealizowanie ponad 80 projektów innowacyjnych, w które zaangażowanych było około 1650 naukowców.

Konkursy w ramach programu „Badania Stosowane" obejmowały szeroki zakres tematyczny - od zdrowia i opieki społecznej, przez przemysł i technologie informacyjne, aż po energię, transport, klimat, żywność, zasoby naturalne, rozwój społeczny i gospodarczy oraz pojazdy bezzałogowe.

Kluczowe konkursy i ich znaczenie

W ramach programu „Badania Stosowane" zrealizowano cztery kluczowe konkursy. Pierwszy z nich, „POLNOR 2019", skupiał się na polsko-norweskich projektach badawczych w kluczowych dla rozwoju społeczeństwa i gospodarki obszarach. Dzięki temu konkursowi dofinansowanie otrzymało 38 projektów na łączną kwotę 49,7 mln euro.

Kolejny konkurs, „POLNOR CCS 2019", poświęcony był projektom dotyczącym wychwytywania i składowania dwutlenku węgla - kluczowej kwestii dla przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Tutaj wsparcie otrzymało sześć projektów na sumę 11,8 mln euro.

Konkurs „Idealab" z kolei, z jego interaktywnymi warsztatami i zespołem ekspertów, miał na celu wprowadzanie nowych podejść do wyzwań badawczych. W rezultacie sześć projektów otrzymało dofinansowanie w wysokości 10,5 mln euro.

Ostatni z konkursów, „Small Grant Scheme 2020", był skierowany do kobiet-naukowców w stosowanych naukach technicznych, wspierając 31 projektów kwotą 5,7 mln euro. To ważny krok w kierunku zwiększenia udziału kobiet w nauce i innowacjach.

Cytowany w informacji wiceminister funduszy Konrad Wojnarowski ocenił, że wzmocnienie międzynarodowej współpracy, zacieśnienie relacji polskich i norweskich instytucji badawczych oraz przedsiębiorstw, to kluczowe osiągnięcie programu „Badania Stosowane".

– Dzięki finansowaniu z Programu nawiązano liczne partnerstwa z instytucjami badawczymi i przedsiębiorstwami z Norwegii. Wspólne projekty badawcze przyczyniły się także do wymiany doświadczeń, czego efektem są innowacyjne rozwiązania – powiedział.

Dodatkowo, program „Badania Stosowane" umożliwił wsparcie ukraińskich naukowców, co jest szczególnie istotne w kontekście trwającego konfliktu w ich kraju.

Choć Program na lata 2014-2021 dobiegł końca, jego efekty będą miały trwały wpływ na przyszłość. Zdobyte doświadczenia i nawiązane relacje stanowią solidny fundament dla kontynuacji tego Programu w przyszłości, wzmacniając naszą wizję innowacyjnej współpracy międzynarodowej – podkreślił wiceminister.

Fundusze norweskie - więcej niż pomoc finansowa

Fundusze norweskie, będące formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, mają na celu zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wsparcie z tych funduszy dla Polski to nie tylko finansowanie konkretnych projektów, ale także budowanie trwałej współpracy międzynarodowej, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz promowanie innowacyjności i zrównoważonego rozwoju.

Dzięki funduszom norweskim Polska zyskała szansę na rozwój nowatorskich projektów, które mają realny wpływ na poprawę jakości życia obywateli oraz na zrównoważony rozwój gospodarki. To pokazuje, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w dziedzinie nauki i innowacji oraz jak duży wpływ mogą mieć fundusze międzynarodowe na rozwój poszczególnych krajów.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu