Postanowienia noworoczne Polaków. Co planujemy na 2023 rok i jak możemy wytrwać w naszych zamiarach?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
40 proc. z nas wśród noworocznych postanowień wymienia skupienie się na celach finansowych.
40 proc. z nas wśród noworocznych postanowień wymienia skupienie się na celach finansowych. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Koniec roku to czas podsumowań, ale również postanowień mających sprawić, że kolejny rok będzie dla nas lepszy niż poprzedni. Obecnie wśród noworocznych planów dominują te związane z zadbaniem o kondycję finansową naszego budżetu oraz o zdrowie i samopoczucie. Ja zrealizować noworoczne postanowienia i sprawić, aby noworoczne postanowienia nie posypały się już w styczniu?

Spis treści

Oszczędzanie, nowa praca i inwestowanie w siebie

Postanowieniom noworocznym Polaków przyjrzała się sieć inwestowania społecznościowego eToro, która zapytała o noworoczne plany 2 tys. dorosłych Polaków.

Badanie pokazało, że 72 proc. respondentów ma noworoczne postanowienia na 2023 rok, a 40 proc. z nich skupi się na celach finansowych.

W tym kontekście Polacy wśród noworocznych planów najczęściej wymieniają:

  • oszczędzanie na ważny zakup (39 proc.),
  • podjęcie dodatkowej pracy w celu zwiększenia dochodów (39 proc.),
  • lepsze radzenie sobie z budżetem (37 proc.),
  • rozpoczęcie inwestowania w swoją przyszłość (35 proc.),
  • zwiększenie inwestycji (25 proc.).

Zdrowie jednak najważniejsze

Najważniejsze wśród noworocznych postanowień jest jednak zadbanie o swoje zdrowie i samopoczucie. Zmniejszyła się z kolei popularność celów związanych z fitnessem (24 proc. vs 26 proc. rok temu), hobby (24 proc. vs 27 proc. rok temu) lub samorozwojem (35 proc. vs 40 proc. rok temu).

Ekspert: Ambiwalencja wymusi na ludziach porzucenie postanowień

– W uproszczeniu mamy więc nadzieję, że będziemy zdrowsi i bogatsi. Noworoczny optymizm i związane z nim emocje może jednak przysłonić nam stan, który sprawi, że wiele osób prędzej czy później porzuci swoje postanowienia. Jest nim tzw. ambiwalencja, czyli sprzeczne uczucia związane ze zmianą – tłumaczy Mateusz Banaszkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Ekspert wyjaśnia, że owa ambiwalencja sprawia, że po noworocznym zastrzyku motywacji szybko poczujemy, że tak naprawdę jednocześnie chcemy być bardziej aktywni fizycznie, jak i nie chcemy. W tym samym czasie pragniemy odżywiać się zdrowo, jak i sięgnąć po coś niezgodnego z naszymi postanowieniami.

– Ambiwalencja wzmacnia się, gdy pierwsze próby zmiany sprawiają, że zdajemy sobie sprawę, iż osiągnięcie celu jest niepewne, a wędrówka często niekomfortowa. Przykładowo cel w postaci określonego zmniejszenia tkanki tłuszczowej może bowiem wymagać nie tylko regularnej aktywności fizycznej, lecz również poprawy jakości snu, zmian w sposobie odżywiania, zbilansowania czasu poświęcanego na życie zawodowe, sport i aktywność towarzyską, a także nauczenia się, jak radzić sobie z emocjami, które towarzyszą tym wyzwaniom – mówi psycholog.

Co zrobić, aby wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Zdaniem Banaszkiewicza, aby sobie z tym radzić, niewątpliwie przydaje się sama świadomość istnienia ambiwalencji, ale także zaakceptowanie faktu, iż realizując zamierzenia, będziemy jej doświadczać.

– W trudnych chwilach może to pomóc nam w doświadczaniu złożonych emocji, jakie przynosi ambiwalencja oraz w uczeniu się z niepowodzeń, gdy do nich dojdzie. W końcu ktoś, kto wrócił do palenia papierosów po kilku miesiącach abstynencji, nie jest już tą samą osobą, którą był przed podjęciem próby rzucenia palenia. Jest kimś, kto przez kilka miesięcy radził sobie z pokusą, obserwował, jak czuje się w nowej sytuacji, jak zachowuje się najbliższe otoczenie. Wszystko to stanowi źródło wiedzy, z której można skorzystać w przyszłości tak, aby powrócić do dobrych nawyków, które mogą pomóc w nowym stylu życia – mówi ekspert.

Wskazuje również, że podejmując postanowienia noworoczne, możemy mieć pokusę, by wyobrażać sobie rzeczywistość i emocje, jakich będziemy doświadczali po osiągnięciu celu, czyli, by wizualizować sobie wynik działania. – Jednocześnie mało kto ma ochotę myśleć o krętej drodze, która do niego prowadzi. Taka postawa wprawdzie obejmuje naszą intencję zmiany, jednak brakuje w niej gotowości do poniesienia koniecznych kosztów oraz przygotowania się do jej realizacji – dodaje psycholog.

Ważny nie tylko wynik, ale także proces dochodzenia do celu

Z pomocą przychodzą badacze zajmujący się rolą wyobrażeń w osiąganiu celów i zwracają uwagę, by nie ograniczać się jedynie do wyobrażania sobie wyniku. By wzbudzić w sobie wytrwałość i skuteczność w działaniu, radzą oni, by wykorzystać również wyobrażanie procesu dochodzenia do celu. Co więcej, dla niektórych osób zamiast wyobrażania sobie wyniku pożądanego (sukcesu), skuteczniejsze jest wyobrażanie sobie wyniku negatywnego (porażki) oraz działań zapobiegawczych.

W tym roku, zamiast ograniczyć się do wyznaczenia sobie celów noworocznych i liczenia na to, że wystarczy ci motywacji, by je zrealizować, możesz skorzystać z nauki w praktyce i regularnie odpowiadać na pytania:

  • Kiedy i gdzie wystąpi potencjalna trudność? Np. jeśli we wtorek pójdę z przyjaciółmi do kina, prawdopodobnie środowy wieczór będę chciał spędzić w domu i zrezygnuję ze sportu.
  • Jak mogę sobie z nią poradzić? Np. pójdę poćwiczyć przed kinem lub zadbam o to, aby w czwartek nadrobić zaległą aktywność.
  • Kiedy i gdzie wystąpi okazja, aby uniknąć pojawienia się trudności? Np. zaproponuję przyjaciołom wieczór filmowy w piątkowy zamiast we wtorkowy wieczór.

– Optymalizacja motywacji nie sprawi, że cele zrealizują się same. Nie pomoże nam utrzymać początkowego optymizmu przez cały rok na równie wysokim poziomie. Nie da nam 100 proc. gwarancji sukcesu. Może jednak być sposobem na stanie się swoim przyjacielem w chwilach kryzysu, by dodawać sobie otuchy, zamiast ją odbierać, a porażki traktować jako źródło życiowych doświadczeń, które mogą przydać nam się w przyszłości – tłumaczy psycholog z SWPS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu