TOP postanowień na 2022 rok związanych z pracą. "W wynikach badania widzimy otwartość na zmianę"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Większość badanych pragnie w tym roku podjąć kroki w kierunku zmiany obecnej pracy lub rozwoju zawodowego.
Większość badanych pragnie w tym roku podjąć kroki w kierunku zmiany obecnej pracy lub rozwoju zawodowego. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
Udostępnij:
Niemal 7 na 10 ankietowanych Polaków planuje w tym roku podjąć ważne kroki w swojej karierze. W ponad 1/3 przypadków postanowienia badanych dotyczyły równowagi na linii praca – życie osobiste.

2022 rok to już trzeci z kolei, w którym życie zawodowe Polaków przeplatać się będzie z pandemiczną rzeczywistością. Jednak, co pocieszające, zdaniem ekspertów- większość firm i pracowników sprawnie poradziło sobie w nowych okolicznościach z pracą w hybrydowych modelach, pojawiającymi się ryzykami czy obawami. Jednocześnie ewolucja rynku sprawia jednak, że coraz częściej planujemy różnorodne zmiany zawodowe – dotyczące pracodawców, specjalizacji, zarobków czy roli pracy w naszym życiu.

- Ponad połowa osób planujących zmiany zawodowe myśli o zmianie pracodawcy, podobny odsetek o zdobyciu nowych umiejętności. Otwarcie na zmianę zawodu jest trendem, który na przestrzeni ostatnich dwóch lat wyraźnie zyskał na znaczeniu. Początek roku to czas postanowień noworocznych i działań często związanych z pracą- zwraca uwagę Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj.

Noworoczne postanowienia

Większość badanych, którzy je wyznaczyli pragnie w tym roku podjąć kroki w kierunku zmiany obecnej pracy (57 proc.) lub rozwoju zawodowego (56 proc.), przejawiającego się na przykład w nabyciu nowych umiejętności. Wyraźnie rzadziej postanowienia dotyczą starań o podwyżkę (28 proc.) czy o awans (18 proc.)- wynika z badania Pracuj.pl.

Co ciekawe, więcej niż co czwarta osoba podejmująca noworoczne postanowienia chce zmienić wykonywany zawód. Jest to już kolejne badanie, z którego płynie sygnał o poważnym rozważaniu przekwalifikowania się przez znaczną grupę kandydatów. Ponad 1/3 badanych poświęciła swoje postanowienia zawodowe kwestiom poprawy równowagi między pracą i życiem osobistym.

Okres pandemii związany jest więc z dwoma różnymi, ale niekoniecznie ze sobą sprzecznymi tendencjami – z jednej strony dążeniem do rozwoju i dostosowania się do zmieniającego się rynku pracy, z drugiej chęcią bardziej zbalansowanej kariery, w mniejszym stopniu zagrożonej wypaleniem zawodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie