Ogromny pożar, który w czwartek 10 lutego wybuchł w zakładach produkcyjnych Cersanit w Starachowicach wyrządził ogromne straty dla spółki. Wszyscy w firmie Cersanit są wstrząśnięci zaistniałą sytuacją.
Pożar strawił linię produkcyjną wanien i armatur, które w przyszłości miały zostać rozbudowane i pokrzyżował plany rozwoju. Konieczna będzie odbudowa zniszczonych linii produkcyjnych.
W pożarze, który wybuchł w czwartek, 10 lutego, po południu w jednym z dwóch zakładów Cersanitu w Starachowicach, we wtryskowni, straty szacuje się wstępnie na około 80 milionów złotych.
Po raz kolejny byliśmy na miejscu kilkanaście godzin po pożarze - widok był przerażający
Pożar w Cersanicie w Starachowicach. Z zakładu zostały zgliszcza. Zobacz zdjęcia i wideo
- To strata wynikająca ze spalenia około ¾ budynku i ze spalenia technologii, która jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Zakład został całkowicie zmodernizowany i oddany do użytku dwa lata temu. Wtryskownia uległa prawie całkowitemu zniszczeniu – mówił Artur Kłoczko – przewodniczący Rady Nadzorczej spółki.
Jak wyjaśniał w piątek 11 lutego przewodniczący, zarząd spółki natychmiast zajął się powoływaniem odpowiednich zespołów, które odbudują fabrykę i podjął strategiczne decyzje.
- Zatrzymamy pracowników, zatrzymamy technologię, która była tutaj użytkowana. Dzisiaj natychmiast podjęliśmy działania polegające na tym, żeby ten zakład jak najszybciej odbudować i żeby pracownicy wrócili na swoje stanowiska pracy.
W momencie wybuchu pożaru, co miało miejsce na styku zmian, pracowało tu około 100 ludzi. Na szczęście nikt z pracowników nie ucierpiał w pożarze.
- Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenił. Pracownicy w chwili pojawienia się samozapłonu natychmiast podjęli akcję gaszenia, ale te środki nie były wystarczające. Bardzo silny wiatr szybko rozprzestrzenił pożar – mówił Artur Kłoczko.
Przypomnijmy. Zakład w Starachowicach należy do Cersanit – polskiej spółki akcyjnej produkującej ceramikę sanitarną oraz płytki ceramiczne i gresy, z siedzibą w Kielcach. Cersanit w swojej ofercie posiada także wanny akrylowe, brodziki, kabiny prysznicowe oraz meble łazienkowe - właśnie część z tej oferty produkowała fabryka w Starachowicach. W latach 2012–2017 nosiła nazwę Rovese. Największym akcjonariuszem grupy Cersanit jest najbogatszy Polak, kielczanin Michał Sołowow. W skład grupy Cersanit wchodzą europejskie marki: Cersanit, Opoczno, Meissen Keramik, Pilkington’s i Mei. Posiada 11 fabryk w Polsce, Rosji, Rumunii, Niemczech i na Ukrainie.
Więcej o Cersanicie:
- Po pożarze w zakładzie Cersanit w Starachowicach. Ogromne straty. To firma kontrolowana przez najbogatszego Polaka Michała Sołowowa
- Pożar w Cersanicie w Starachowicach. Jakie skutki dla spółki? Zarząd jest na miejscu dramatu
Czytaj więcej o pożarze Cersanitu:
- Pożar na terenie zakładów produkcyjnych Cersanit w Starachowicach. Zobacz zdjęcia i zapis transmisji. Raport na bieżąco
- Wielki pożar w fabryce Cersanit w Starachowicach. Byliśmy na terenie zakładu, przy płonącej hali. Zobaczcie zdjęcia
- Wielki pożar fabryki Cersanit był widoczny w promieniu wielu kilometrów od Starachowic! Zobaczcie zdjęcia naszych czytelników