Pracownicy pilnie poszukiwani! Już w co trzeciej dużej firmie brakuje rąk do pracy

Jakub Gontarek/AIP
mat. prasowe
Nadal największym wyzwaniem dla polskiego rynku pracy jest kurcząca się podaż pracowników. Przyczyną jest pogłębiający się deficyt młodych wchodzących na rynek pracy oraz bardzo niski poziom aktywności zawodowej.

W czerwcu br. stopa bezrobocia spadła do 7,2 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,5 pkt. proc. mniej niż rok temu.

Dane za czerwiec potwierdzają trwającą od początku roku systematyczną poprawę na rynku pracy. Co prawda dynamika spadku bezrobocia wyhamowuje i wyniosła 1,5 pkt. proc. r/r wobec 2 pkt proc r/r w styczniu, ale nadal pozytywne informacje płyną ze wszystkich województw.

Czytaj też:

Już dwa miliony Ukraińców będzie pracować w Polsce. Zabiorą etaty Polakom?

W sektorze dużych firm (2 000 i więcej zatrudnionych) jest największe zapotrzebowanie na pracowników.

Przedsiębiorstwa informują o problemach ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz o nieobsadzonych stanowiskach pracy. Problem z zapełnieniem wakatów zgłaszany jest już w co trzecim przedsiębiorstwie, a jeszcze więcej firm informuje o trudnościach ze znalezieniem osób o odpowiednich kompetencjach.

Wzrost zatrudnienia wynika także ze wzrostu zapotrzebowania na pracowników w przedsiębiorstwach publicznych, które jeszcze w 2016 r. wyraźnie redukowały zatrudnienie. To drugi kwartał z rzędu, w którym informują one o rosnących planach zatrudnienia. Dynamika zatrudnienia będzie zróżnicowana w zależności od branży: wysoka w przetwórstwie przemysłowym, stabilna w usługach, relatywnie niska w budownictwie. Zwiększenie zatrudnienia w sektorze budowlanym wymaga większych inwestycji.

Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan

OBEJRZYJ WIDEO:
Budżet prawie bez deficytu, ale jak sobie poradzi z niższym wiekiem emerytalnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bieńkowska
Poszukuję pracodawcy który zatrudni Mnie za 10000zł. na miesiąc i więcej na prowincji Mogę nawet być (sędzią piłkarskim) nie więcej spotkań jak 2 miesięcznie ,po 90min. Inaczej wyżyć się nie da. Natomiast dodatkowe spotkania kto da więcej.
Czekam na odzew
Pozdrawiam
j
jas
W Polsce już dawno w niektórych branżach jest niedobór pracowników i tylko to że duża część z nich tyra w nadgodzinach znacznie ponad to co zezwala kodeks pracy by przy okazji zarobić więcej niż za zwykły czas pracy. Przykładem branża techniczna i budowlana.
p
pracajest

Ukraińcy nie są dla nas zagrożeniem, bo wykonują prace, których my nie chcemy się podejmować, a już na pewno nie za takie pieniądze, jakie oferują pracodawcy.

I tu jest właśnie pies pogrzebany !!! Brakuje rąk do pracy, ponieważ wynagrodzenie jest zbyt niskie. Każdy chce żyć, a nie pracować dla idei. Brakuje sensownych ofert pracy, zwłaszcza dla osób z wyższym wykształceniem. Nikt po studiach, nie chce pracować w telemarketingu albo stać przy taśmie na produkcji przez 3 zmiany, za niewiele wyższą wypłatę od najniższej krajowej. Takich ofert w Bydgoszczy jest najwięcej. Pod tym względem, Polska jest idiotycznym krajem, bo bardzo trudno jest znaleźć pracę, z której da się normalnie żyć i nie chodzi tu o dorabianie się, czy odkładanie pieniędzy.

G
Gość
W Polsce brakuje wykwalifikowanych robotników i dlatego coraz więcej mówi się o ściąganiu Ukraińców do pracy. Gdyby nasze firmy lepiej płaciły, to Polacy nie wyjeżdżaliby do pracy w budowlane na zachód. A o sytuacji z Ukraińcami, możecie w tym artykule przeczytać
praca-wielkopolskie.pl/potrzebni-ukraincy-do-pracy-w-grodzisku-wielkopolskim/ na czym to polega.
h
hens

Gazeta dla idiotów:

 

"Już w co trzeciej dużej firmie brakuje rąk do pracy"
 

i jednocześnie:

 

"Już dwa miliony Ukraińców będzie pracować w Polsce. Zabiorą etaty Polakom?"
 

 

Czyli co, nie ma kto podjąć pracy, bo nam ją zabierają Ukraińcy?
 

To nie jest żadna tam "Strefa Biznesu", to strefa dla idiotów wierzących w żydoniemiecką wrzaskliwą propagandę!

B
Bartek

same suche fakty zero konkretów a o stawce ( wynagrodzeniu) to już wogóle  

p
podatnik
Zmniejszyć Sejm, Senat, Kancelarię Prezydenta, Premiera, zlikwidować fundacyjną patologię zaplecze dla politycznych, biznesowych i towarzyskich układów, gabinety polityczne, polikwidować szkoły udające wyższe, etc i wygonić na brakujące stanowiska niech się sprawdzają w realu?
A
A
Artykul z dziennikarskiego rozdzielnika , nie przystaje do bydgoskiej rzeczywistosci, nawet w czasach najwiekszego bezrobocia tez byly wakaty w niektorych zawodach, pokazcie mi te rzekome liczne wakaty na fachowcow--wykluczmy spawaczy,slusarzy,zbrojarzy,bo to jest praca ktora nie każdy może podjac--aktualnie nawet murarz ma problem z podjeciem przyzwoicie platnej pracy --niestety taka jest bydgoska rzeczywistosc.
J
Jas
Ilu Ukraincow pracuje w budownictwie?czy sa takie szacunki?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu