Prawie pół miliona złotych kar dla firm, które zajmują się demontażem aut
- W wyniku przeprowadzonych postępowań pokontrolnych w 2023 roku na terenie woj. pomorskiego zostało wydanych 12 decyzji nakładających kary pieniężne za usunięcie z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów lub substancji niebezpiecznych - podał w poniedziałek Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Dodał, że łączna kwota kar nałożonych na firmy za prowadzenie nielegalnego demontażu wyniosła 465 tys. złotych.
- Przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej uwzględniano stopień szkodliwości czynu, w szczególności zakres naruszeń, ilość odpadów, rodzaj stwarzanego zagrożenia dla środowiska oraz okoliczności uprzedniego naruszenia przepisów o odpadach - stwierdził.
Rzepecki wyjaśnił, że jest to efekt ubiegłorocznych 12 kontroli i 26 tzw. czynności w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw lub wykroczenia, przeprowadzonych przez inspektorów WIOŚ w firmach zajmujących się demontażem aut na terenie woj. pomorskiego.
Zaznaczył, że dalsze postępowania mające na celu wydanie kolejnych decyzji nakładających administracyjne kary pieniężne są w toku.
Demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji może odbywać się w stacjach demontażu, które spełniają warunki określone w ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji i posiadają odpowiednie decyzje pozwalające na prowadzenie tego typu działalności.
CZYTAJ TAKŻE: Wpadł podczas kontroli drogowej, miał przy sobie narkotyki
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
Źródło:
