Prawnik znaleziony przez Internet. Jak nie dać się oszukać? Sposób na to, by sprawdzić wiarygodność adwokata

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Naczelna Rada Adwokacka w maju zmieniła zapisy w Kodeksie Etyki Adwokackiej dotyczące prowadzenia działań reklamowych przez kancelarie.
Naczelna Rada Adwokacka w maju zmieniła zapisy w Kodeksie Etyki Adwokackiej dotyczące prowadzenia działań reklamowych przez kancelarie. unsplash
Kancelaria prawnicza - po czym poznać, że pracuje w niej doświadczony, kompetentny i skuteczny adwokat? Czy kancelaria w ogóle istnieje? Coraz częściej szukamy prawników przez Internet. To pociąga za sobą nowe zagrożenia. Adwokaci mogą reklamować się i informować o świadczonej pomocy prawnej także w świecie wirtualnym. Jest kilka sposobów na to, by zweryfikować prawnika. Jak to zrobić?

Spis treści

Naczelna Rada Adwokacka w maju zmieniła zapisy w Kodeksie Etyki Adwokackiej dotyczące prowadzenia działań reklamowych przez kancelarie. Teraz podmioty te mogą informować o swoich usługach potencjalnych klientów na podobnych zasadach co inne przedsiębiorstwa.

Szukanie adwokata w Internecie. Do czego najczęściej potrzebujemy prawnika? Zwykle to rozwód

Osoby, które najczęściej poszukiwały usług adwokata na platformie Oferteo.pl - robiły to z myślą o pomocy podczas prowadzenia sprawy rozwodowej. Liczba takich zleceń stanowiła aż 23% wszystkich zapytań złożonych w serwisie.

Liczba rozwodów w Polsce utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie – przed pandemią było to średnio 65 tysięcy orzeczeń rocznie. W 2020 r. z powodu ograniczonej pracy sądów orzeczono jedynie 51 tys. rozwodów, natomiast w 2021 r. prawie 61 tys.

Wsparcie adwokackie bywało potrzebne także w sprawach karnych (odsetek takich zleceń wyniósł 22%) oraz w sprawach z zakresu prawa rodzinnego – 19%. W tej kategorii zlecenia dotyczyły przede wszystkim spraw sądowych o alimenty oraz przydzielenie opieki nad dziećmi.

Rzadziej składano zapytania o pomoc w zakresie m.in. prawa gospodarczego (4%) czy pracy (3%). 33% użytkowników poszukiwało porady prawnej, a 19% zleceń stanowiły zapytania dotyczące przygotowania pisma lub wniosku do sądu lub innego organu prawnego.

Jak sprawdzić, czy kancelaria prawnicza jest wiarygodna?

Mamy wątpliwości, czy pomoc prawną świadczy nam w pełni przygotowana osoby, czyli kompetentny prawnik? Informacji możemy zasięgnąć w rejestrze adwokatów, który od 2010 r. w formie cyfrowej prowadzi Naczelna Rada Adwokacka. Pełna nazwa bazy to Krajowy Rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Funkcjonuje pod adresem internetowym: www.rejestradwokatow.pl.

Rejestr jest ogólnie dostępny i obejmuje wszystkich

  • czynnych adwokatów,
  • aplikantów adwokackich,
  • adwokatów niewykopujących zawodu.

Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy dana osoba rzeczywiście jest adwokatem, czy wykonuje zawód. Znajdziemy także adres kancelarii i dane kontaktowe adwokata oraz w jakiej dziedzinie prawa się specjalizuje.

Dowiemy się, czy kancelaria adwokacka istnieje i gdzie posiada swoją siedzibę. Siedzibę można odwiedzić osobiście i już na miejscu stwierdzić, czy miejsce i pracownicy wzbudzają nasze zaufanie.

Baza internetowa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest ogólnie dostępna i można w niej znaleźć i zweryfikować dane konkretnego adwokata. Druga nie jest jawna i zajrzeć mogą do niej jedynie uprawnione organy przedstawiciele uprawnionych organów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu