Prezydent Andrzej Duda zwołuje Radę Gabinetową. Chce rozmawiać z rządem o strategicznych inwestycjach

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP/Paweł Supernak
– Wydam dzisiaj postanowienie o zwołaniu Rady Gabinetowej. Rada zostaje zwołana na 13 lutego, czyli za 12 dni, na godz. 13:00. To będą dwa miesiące od czasu, kiedy został powołany rząd. Po dwóch miesiącach pracy będziemy mogli usiąść i porozmawiać z przedstawicielami rządu o strategicznych inwestycjach – powiedział w wygłoszonym w czwartek oświadczeniu prezydent Andrzej Duda.

Spis treści

Prezydent: Poważna polityka nie składa się tylko z tego, co tu i teraz

Prezydent podkreślił, że „poważna polityka nie składa się tylko z tego, co tu i teraz”. – Poważna polityka to w szerszym znaczeniu także troska i odpowiedzialność. Troska o przyszłe pokolenia, troska o zapewnienie tym przyszłym pokoleniom możliwości rozwoju, troska o zapewnienie tym przyszłym pokoleniom także i bezpieczeństwa – mówił.

– Dlatego bardzo ważne zadania muszą być realizowane i to jest kwestia odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Przede wszystkim tym, co będzie w ogromnym stopniu stymulowało i warunkowało możliwości rozwojowe, są wielkie inwestycje, które w ciągu ostatnich lat zostały zaplanowane i wobec których podjęto pierwsze działania realizacyjne w naszym kraju – podkreślił.

Strategiczne inwestycje

Prezydent wskazał w tym kontekście m.in. na Centralny Port Komunikacyjny.

– To jest, proszę państwa, przekształcenie naszej energetyki w energetykę, która będzie bardziej sprzyjająca dla klimatu. Energetyka niskoemisyjna, czyli krótko mówiąc budowa elektrowni atomowych w naszym kraju. To także rozwój naszych portów, przyszłych możliwości gospodarczych z tym związanych, wielkie plany inwestycyjne w porcie w Gdyni, w porcie Gdańskim, w Świnoujściu, w Szczecinie – wymieniał.

Andrzej Duda wskazał też na „kwestię zapewnienia bezpieczeństwa poprzez modernizację i rozwój polskiej armii”. – Czyli w istocie realizację tych kontraktów zbrojeniowych, które już są podpisane i z których dostawy już w tej chwili otrzymujemy, ale także i przyszłych niezbędnych dla rozwoju polskiej armii – dodał.

Prezydent zwołuje Radę Gabinetową

Prezydent podkreślił, że chciałby, żeby te zamierzenia były kontynuowane. – To jest moja ogromna troska. Wierzę w to głęboko, że będą zrealizowane i dlatego wydam dzisiaj postanowienie o zwołaniu Rady Gabinetowej, czyli konstytucyjnego ciała, sprowadzającego się do obrad, które są prowadzone przez Radę Ministrów pod przewodnictwem prezydenta – poinformował.

Przekazał, że rada zostaje przez niego zwołana na 13 lutego na godzinę 13:00. – 13 lutego to będą dwa miesiące od czasu, kiedy został powołany rząd, więc po dwóch miesiącach pracy, będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i spokojnie przedyskutować kwestię tego, jak rząd postrzega te inwestycje. Jak rząd zamierza dalej realizować te inwestycje, jakie w tym zakresie podjęte już zostały działania, jakich działań możemy się spodziewać w przyszłości – dodał.

– Powtarzam jeszcze raz – to jest dla mnie kwestia odpowiedzialności za rozwój przyszłych pokoleń, za możliwości rozwoju gospodarczego Polski. To są te kluczowe zadania, które z jednej strony – mają sprzyjać przyszłemu dynamicznemu rozwojowi naszej gospodarki, odpowiadać na wyzwania współczesności i przyszłości, jakie przed nami stoją, ale z drugiej strony – także i umocnić bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, bo nikomu też nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie ma na przykład zbudowanie CPK – ogromnego lotniska, które będzie mogło przyjąć wielką liczbę samolotów, także i transportowych – mówił.

Prezydent wskazał, że bardzo liczy na merytoryczne posiedzenie z rządem. – Daję na to prawie dwa tygodnie czasu po to, aby przedstawiciele rządu mogli spokojnie się przygotować, żeby nie byli zaskoczeni 13 lutego – dodał.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda zwołuje Radę Gabinetową. Chce rozmawiać z rządem o strategicznych inwestycjach - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu