W najbliższych latach sytuację sektora będzie kształtować wiele czynników, wśród których nie zabraknie także wyzwań.
Według danych GUS w 2018 r. wolumen produkcji stolarki otworowej w Polsce wzrósł o 6,6 proc. r/r. To znacznie lepszy wynik niż zanotowany w całym roku 2017 r. (+5,8 proc. r/r).
W 2019 r. analitycy Santander Bank Polska spodziewają się stabilizacji wolumenu sprzedaży stolarki otworowej na krajowym rynku i wzrostu eksportu rzędu 5-8 proc. r/r. Pozytywnym perspektywom dla producentów stolarki otworowej będą towarzyszyć spore wyzwania: przede wszystkim wzrost kosztów produkcji (surowców, pracy i energii), hamowanie rynku mieszkaniowego oraz Brexit.
Wyzwań dla branży nie brak, ale …
W 2018 r. zarówno ceny drewna przemysłowego, jak i najczęściej wykorzystywanych przez stolarkę otworową tworzyw pozostawały na zbliżonym lub nieznacznie niższym poziomie niż w 2017 r. Maciej Nałęcz, analityk ds. sektora produkcji przemysłowej jest zdania, że podwyżki ceny materiałów i produkcji w 2019 r. wydają się raczej nieuniknione.
- Producenci będą musieli zmierzyć się chociażby ze wzrostem ceny zakupu energii elektrycznej, co może wpłynąć na ich marże w zależności od tego, kiedy firma kontraktowała energię - szacuje analityk Santander Bank Polska. Spodziewa się on, że wyższe koszty najmocniej odczują producenci stolarki drewnianej ze względu na wyższą energochłonność procesu produkcyjnego. Do tego dochodzi także rosnąca presja na podwyżki wynagrodzeń w przemyśle. W branży stolarki otworowej wzrost płac w 2018 r. był nawet nieco szybszy (8 proc.) niż średnia dla całego sektora przedsiębiorstw (ok. 7 proc.).