Produkcja budowlano-montażowa spadła o 6,5 proc. rok do roku

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 r. była niższa o 6,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku
Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 r. była niższa o 6,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku Canva
Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja budowlano-montażowa w maju zmalała o 6,5 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 7,0 proc.

Spis treści

"Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w maju 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 6,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku (w maju ub.r. spadek o 0,6 proc.) oraz wyższa o 7 proc. w stosunku do kwietnia br. (przed rokiem wzrost o 12,2 proc.)” – czytamy w komunikacie GUS.

Analitycy spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym o 3,8 proc. i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 8,7 proc. Na koniec maja 2024 roku w budowie pozostawało 823,4 tys. mieszkań, czyli o 1,8 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2023 r.

Na wyraźne odbicie prawdopodobnie poczekamy

Ekonomiści ING uważają, że za spadek produkcji budowlano-montażowej w maju winić należy efekty kalendarzowe (w tym roku w maju mieliśmy dwa długie weekendy), "ale także nakłady związane z inwestycjami publicznymi i mieszkaniówką". Według ekspertów, na wyraźniejsze odbicie w budownictwie prawdopodobnie poczekamy aż do 2025.

Gorsze dane we wszystkich kategoriach

Z kolei analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego stwierdzili, że wyniki budownictwa były w maju niższe we wszystkich głównych kategoriach.

"Produkcja budowlano-montażowa spadła w maju o 6,5%r/r. Wyniki budownictwa były niższe we wszystkich głównych kategoriach. Najbliższe miesiące nie przyniosą poprawy. To efekt wyższych stóp procentowych i cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez UE. Budownictwo infrastrukturalne zacznie odbijać natomiast na przełomie roku, wraz z realizacją projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Spójności" - infomują ekonomiści.

Jak podał GUS, dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością było wznoszenie budynków, w maju spadek produkcji wyniósł 5,4 proc., dla jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - 6,6 proc., a wykonujących prace budowlane specjalistyczne - 7,7 proc.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu