Produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań. Kiedy odbicie?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Zdaniem analityka, słabszy wzrost PKB w strefie euro będzie oznaczać trudności dla eksporterów. Badania Eurostat wskazują na spadek nowych zamówień w przemyśle u największych partnerów handlowych Polski – podaje.
Zdaniem analityka, słabszy wzrost PKB w strefie euro będzie oznaczać trudności dla eksporterów. Badania Eurostat wskazują na spadek nowych zamówień w przemyśle u największych partnerów handlowych Polski – podaje. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Jak wynika z danych GUW, produkcja przemysłowa spadła w sierpniu. – Słaba sytuacja gospodarcza u największych partnerów gospodarczych ogranicza aktywność branż eksportowych – komentuje Sergiej Druchyn, analityk z zespołu makroekonomii PIE.

Produkcja przemysłowa w dół

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 1,5 proc. r/r. – To poniżej oczekiwań (-0,4 proc.). Dane pozbawione sezonowości wskazują na nieznaczną poprawę (0,6 proc.) – komentuje Sergiej Druchyn, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak zauważa, najlepsze wyniki odnotowano w dostawie wody (8,1 proc.) i zaopatrzeniu w energię (0,2 proc.). – Nieco gorzej prosperują sektory przetwórstwa przemysłowego i górnictwa (-1,7 i -7,8 proc. odpowiednio) – dodaje.

Kiedy odbicie w przemyśle?

Zdaniem analityka, w najbliższych miesiącach należy się spodziewać przyśpieszenia tempa wzrostu aktywności w przemyśle. Jak prognozuje, „najlepsze wyniki zobaczymy wśród producentów dóbr konsumenckich”. – Wyższe wynagrodzenia i wolniejszy wzrost cen zwiększą wydatki gospodarstw domowych. To pozwoli firmom na zwiększenie produkcji – wyjaśnia.

Z drugiej strony, przyznaje, że słabszy wzrost PKB w strefie euro będzie oznaczać trudności dla eksporterów. – Badania Eurostat wskazują na spadek nowych zamówień w przemyśle u największych partnerów handlowych Polski – to negatywna informacja dla producentów dóbr pośrednich – zaznacza.

– W przyszłym roku zobaczymy silniejszą aktywność w przemyśle – wskazuje i dodaje, że konsensus rynkowy FocusEconomics przewiduje wzrost produkcji przemysłowej w 2025 r. o 5,1 proc. w porównaniu do 2 proc. w bieżącym roku. W jego ocenie odbudowie aktywności sprzyja niska presja kosztowa – indeks PPI spadł w sierpniu o 5,1 proc. r/r.

– W przetwórstwie, największej części przemysłu, wyroby staniały o 4,4 proc. r/r. Niemniej trend ten powoli ulega wyczerpaniu – od początku roku ceny stabilizują się na poziomach z początku 2022 r, a presja kosztowa u największych partnerów handlowych Polski rośnie – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu