Ograniczenie pozyskiwania drewna
Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowych komisji środowiska oraz gospodarki, minister Paulina Hennig-Kloska przedstawiła dane dotyczące bieżącej sytuacji na rynku drewna w Polsce. W styczniu bieżącego roku wprowadzono moratorium leśne, które wstrzymało wycinkę drzew w lasach cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Mimo obaw, prognozy o lawinowym wzroście cen drewna i upadku branży drzewnej nie sprawdziły się.
Nie mam wątpliwości, że moratorium nie miało wpływu na poziom bezrobocia w regionach, gdzie ograniczono wycinanie lasów - powiedziała Hennig-Kloska.
Dodała również, że zakłady usług leśnych (ZUL) zrealizowały już większość umów zawartych z Lasami Państwowymi, co sugeruje stabilizację na rynku drewna.
Działania na rzecz zwiększenia podaży drewna
W obliczu spadku pozyskania drewna, minister klimatu i środowiska zaznaczyła, że resort pracuje nad zwiększeniem podaży drewna na rynku krajowym.
Do 2030 roku spadek pozyskania drewna w lasach wyniesie ok. 5 proc. - powiedziała.
Jednym z kierunków działań jest usprawnienie wykorzystania drewna poużytkowego oraz zakaz spalania pełnowartościowego drewna w energetyce. Minister podkreśliła jednak, że nie ma planów zakazujących palenia drewnem w gospodarstwach domowych.
Problemy przemysłu meblarskiego
Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak podkreślił, że przemysł meblarski, mający znaczący udział w tworzeniu PKB, boryka się z problemami.
Trzeba znaleźć rozwiązania, które zrekompensują skutki moratorium, zwiększą dostępność surowca dla przemysłu - podkreślił.
Problemy te wynikają m.in. z ograniczonej podaży surowca, wzrostu cen energii, kosztów pracy i spadku eksportu do UE, co wymaga znalezienia nowych dróg dla stabilizacji sektora.
Nowe zasady sprzedaży drewna
Dyrektor generalny Lasów Państwowych, Witold Koss, przedstawił komisji zasady sprzedaży drewna na 2025 rok, mające na celu ograniczenie wtórnego eksportu drewna.
Jak okaże się, że nie spełni określonych wymogów, może zostać zablokowany przez nas na 2 lata - powiedział Koss.
Zmiany te obejmują promowanie lokalnych przedsiębiorców i dostosowanie kontraktowanych ilości drewna do ich rzeczywistych potrzeb, a także wprowadzenie możliwości kontroli przez Lasy Państwowe.
Decyzja o zmniejszeniu pozyskania drewna w Polsce do 2030 roku o około 5 procent ma szereg konsekwencji dla różnych sektorów gospodarki. Wymaga to zarówno działań kompensacyjnych dla przemysłu, jak i zmian w zarządzaniu zasobami leśnymi. Choć moratorium leśne nie przyniosło negatywnych skutków ekonomicznych, jak przewidywano, to jednak konieczne jest znalezienie zrównoważonego podejścia do wykorzystania zasobów drewna w Polsce.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?