Program Rodzina 500 plus wpływa na uprawianie sportu wśród Polaków. Wydatki zwiazane ze sportem i rekreacją wzrosły o blisko 40 zł

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Alarmujące są liczby dotyczące dzieci i młodzieży, które niestety coraz rzadziej ten sport uprawiają.
Alarmujące są liczby dotyczące dzieci i młodzieży, które niestety coraz rzadziej ten sport uprawiają. Aneta Zurek
Polski rynek sportu wygenerował w ubiegłym roku prawie 10 mld zł wartości dodanej. Polacy wydają coraz więcej na sport i rekreację, ale ich aktywność ruchowa spada. - Brak aktywności fizycznej mieszkańców Polski przynosi naszej gospodarce 7 mld zł strat rocznie- mówi ekspert.

- Bezpośredni wpływ, jaki generuje branża sportu na całą gospodarkę oraz wpływ, który ma oddziaływanie na pozostałe branże w gospodarce wynosi niemal 10 mld zł. Jeśli chodzi o same wynagrodzenia, to wypłacono równowartość blisko 3 mld zł. Z kolei miejsca pracy, które branża sportu zapewnia pośrednio i bezpośrednio w całej gospodarce, to blisko 110 tys miejsc pracy- mówi Krzysztof Kutwa, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według The Business Research Company w 2018 roku globalna wartość rynku sportowego wynosiła 488,5 mld dolarów. Szacuje się, że w 2022 roku wzrośnie do ponad 614 mld dolarów. W Polsce branża sportowa wygenerowała w 2018 roku 9,63 mld złotych wartości dodanej, utrzymując tym samym łącznie 109 tysięcy miejsc pracy i zapewniając 2,98 mld PLN wynagrodzeń. Wydatki budżetowe na sport i rekreację wyniosły w Polsce w 2017 roku 1,77 mld euro – nieco poniżej średniej w UE.

- Program Rodzina 500 plus wpływa na uprawianie sportu, ponieważ wzrosły wydatki na sport i rekreację Polaków o blisko 40 zł, więc to jest stosunkowo dużo. Wydaje się, że jest to naturalny środek, który może się przyczynić do zwiększenia nakładów finansowych rodzin na tę gałąź, która jedna kw ferworze codziennych wydatków, przy niskich zarobkach zawsze pozostaje gdzieś na końcu- mówi Mateusz Rafał, Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Polska branża sportowa stoi przed szeregiem wyzwań. Jak zwracają uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, niezbędne są zmiany w systemie kształcenia, które pomogą w profesjonalizacji kompetencji kształtowanych w sporcie po zakończeniu edukacji wyższej, a także odpowiedzą na zapotrzebowanie w zakresie nowoczesnych technologii wprowadzanych do sportu. Potrzebne są także nowe zachęty finansowania klubów sportowych, które umożliwią im budowanie wizerunku.

- 7 mld zł wynoszą straty dla gospodarki związane z brakiem aktywności ruchowej Polaków- tłumaczy Mateusz Rafał, Ministerstwo Sportu i Turystyki.- Co do zasady jesteśmy zapracowani, często nie mamy świadomości na to, jak bardzo przekłada się to na nasze życie i zdrowie- mówi.

Tylko co czwarty mieszkaniec Polski regularnie uprawia sport, podczas gdy w krajach unijnych jest to ok. 40 proc. osób. 56 proc. Polaków w ogóle nie uprawia sportu, co oznacza, że od 2004 roku brak aktywności ruchowej w naszym kraju wzrósł o 10 pkt. proc. Polacy częściej niż pozostali obywatele UE uważają, że władze lokalne nie robią dostatecznie wiele, by zapewnić im możliwość aktywności fizycznej.

- Alarmujące są liczby dotyczące dzieci i młodzieży, które niestety coraz rzadziej ten sport uprawiają. Nigdy w sporcie nie będzie tak, żeby lepsze było wrogiem dobrego, ponieważ aspirujemy wyżej i chcemy więcej. Bardzo cieszymy się ze wszystkich naszych sukcesów sportowych, ale tak jak pokazał przykład zwycięstwa Hiszpanii na Mundialu w 2010 roku, może to bezpośrednio wpłynąć na wzrost gospodarczy całego państwa- podsumowuje Mateusz Rafał.

Mimo spadającej liczby aktywnie uprawiających sport, w ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania klubami fitness. Obecnie należy do nich w Europie ponad 62 mln osób (wzrost o 3,5 pkt. proc. r/r), z czego 3 mln stanowią mieszkańcy Polski (wzrost o 2,7 pkt. proc. r/r). Trend zwyżkowy przypisuje się po części pracodawcom, którzy oferują karnety sportowe swoim pracownikom. Należy jednak pamiętać, że przynależność do klubu nie oznacza, że zapisana do niego osoba regularnie korzysta z jego usług.

- Polaków sport rusza? Na pewno z perspektywy oglądania widowisk tak. Z perspektywy uprawiania sportu, już niekoniecznie. Na pewno jesteśmy zdecydowanie mniej aktywnym społeczeństwem niż średnia unijna. W ciągu ostatnich 15 lat aktywność sportowa w Polsce spadła o 10 punktów procentowych, kiedy w UE ten spadek wyniósł około 6 p.p. Nie dość, że jesteśmy społeczeństwem, które nieco mniej uprawia sport, niż średnia w UE, to dodatkowo nasza dynamika spadku aktywności jest wyższa- dodaje Kutwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Aleja Wielkiej Wyspy nasadzenia drzew

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu